Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Akce měsíce - Petr Pavlík: výstava Poutnice v nesnázích

Akce měsíce - Petr Pavlík: výstava Poutnice v nesnázíchDatum konání:
8.9.2022
Datum ukončení:
23.10.2022

Akce měsíce - Petr Pavlík: Poutnice v nesnázích

 Od 8. 9. 2022 do 23. 10. 2022

Galerie umění Karlovy Vary, Goethova stezka 6

 

Obrázek2.jpgPetr Pavlík, spoluzakladatel „Volného seskupení 12/15 - Pozdě ale přece!“ patří k nejoriginálnějším českým malířům současnosti; zároveň se dlouhodobě věnuje i teorii a kritice výtvarného umění.  Jeho současná výstava volně navazuje na stejnojmenný projekt, který loni připravila karlovarská galerie pro Galerii výtvarného umění v Hodoníně. Základem výstavního výběru jsou díla z majetku umělce, jež doplňují obrazy ze sbírek několika veřejných i soukromých galerií. Počátky jeho malby charakterizovalo imaginární prostředí s útvary evokujícími kameny, balvany či skály. Záhy se v jeho obrazech začaly prosazovat autonomní lineární struktury i abstraktní tvarosloví. Už od přelomu 60. a 70. let minulého století se umělec zaobírá motivem poutnice: tato tajemná symbolicko – mýtická postava kráčí i v pozdějších malbách, kresbách i grafikách v různých kontextech a mnoha podobách. Jedná se o symbolické zpodobení maminky, autorova raného vjemu, kdy se s ním matka loučila a „někam“ odcházela. „Nevíme, odkud a kamObrázek3.jpg míří, a proč vlastně, přesto nepochybujeme o tom, že její cesta má hluboký smysl. Jde o podobenství životní poutě každého z nás.“ (P. Pavlík) Umělec mnohé své obrazy znovu a znovu zkoumá, upravuje, přetáčí i přemalovává. Výstava prezentuje také svébytnou metodu přemalby reprodukce autorova obrazu – tento princip originálně rozvinul v sérii apokalyptických námětů. Tak osobitý způsob recyklace či reinterpretace vlastní tvorby zcela odpovídá Pavlíkovu přístupu k tvůrčímu procesu.¨

 

Zdroj textu: http://www.galeriekvary.cz/vystavy/petr-pavlik-poutnice-v-nesnazich

Zdroj obrázků:

http://www.galeriekvary.cz/data/vystavy_2022/pavlik/_2JW6965%20(Custom).jpg , http://www.galeriekvary.cz/data/vystavy_2022/pavlik/Pavl%C3%ADk%20(5).JPG