Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Akce měsíce - výstava IVAN OUHEL / MIMMO ROSELLI

Akce měsíce - výstava IVAN OUHEL / MIMMO ROSELLIDatum konání:
7.5.2023
Datum ukončení:
25.6.2023

IVAN OUHEL / MIMMO ROSELLI

Galerie umění Karlovy Vary

výstava od 07.05.2023 - 25.06.2023

 akce měsíce obr. 1.jpgV roce 1993 uskutečnila v Nové síni v Praze výstava dvou přátel, malíře Ivana Ouhela (1945–2021) a italského umělce Mimma Roselliho (1952) žijícího ve Florencii. Potkali se v roce 1988 díky účasti Ivana Ouhela na Bienále v Benátkách. Jejich trvalé přátelství pak vyústilo do několika společných výstav i k jejich společné účasti na zahraničních výstavách s mezinárodním obsazením; nyní poprvé společně vystavují v Karlových Varech. Ivan Ouhel, významný člen skupiny 12/15 Pozdě, ale přece, již před lety odmítl představu malíře před krajinným prostorem jako ateliérovým modelem. Tvoří obrazy, které jsou budovány s neobyčejným smyslem pro rozhodující nosnou sílu barvy. Ouhelova uvolněná a svobodně proudící malba výrazných koloristických kvalit se jeví jako velká metafora událostí přírody. V poslední době je inspirován nejen důvěrně známou českou krajinou, ale i cestami do milované Itálie, vzdálené Kanady i do exotického prostředí Indonésie. Krajinný prostor, příroda sama, je prvotním pramenem a inspirací také Mimmu Rosellimu. Jedná se ale o básnivou reflexi prožitku místa nebo situace vytvořenou prostředky do krajnosti oproštěnými a minimalizovanými. Podstatnou součástí jeho tvorby jsou instalace, jakési geometrické prostorové kresby. Lany vytvořené linie protínají prostor a zároveň jej Obrázek2 akce měsíce.jpgnově vymezují a zcela proměňují. Jinak a nečekaně ukazují místa lidské přítomnosti, zároveň jakoby tvoří průchody do jinak definovaných dimenzí.

 

 

Zdroj obrázků: https://www.galeriekvary.cz/wp-content/uploads/2017/03/1988-Florencie-140-x-140-cm_DSC0566-297x300.jpg , https://www.galeriekvary.cz/wp-content/uploads/2017/03/1993-1-2-pieces-2-300x297.jpg

Text:  https://www.galeriekvary.cz/show-item/ivan-ouhel-mimmo-roselli/