Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Akce na duben 2020 - Od práce k zábavě / Podoby volného času v umění 19. století

Akce na duben 2020 - Od práce k zábavě / Podoby volného času v umění 19. stoletíOd práce k zábavě / Podoby volného času v umění 19. století

 21/02/2020 - 10/05/2020

výstavní síň „13“, Plzeň

Autor:  Roman Prahl / Kurátor:  Petr Jindra

 

                                                                          akce na 4-2020 obrázek.png

 Výstava je připravena jako již tradiční součást festivalu Smetanovské dny na aktuálně vypsané téma Plzeňského mezioborového sympozia k problematice 19. století. Tématem jubilejního 40. ročníku sympozia je fenomén narůstání volného času v různých vrstvách populace během 19. století.

Jak v 19. století narůstal volný čas v různých vrstvách populace, velcí mistři českého umění jeho trávení zobrazovali v rozličných podobách, ať už to byl Josef Mánes, Quido Mánes, Bedřich Havránek, Karel Purkyně, Viktor Barvitius, Václav Brožík, Antonín Chittussi, Alfons Mucha, Jan Preisler, Josef Navrátil, Luděk Marold, Miloš Jiránek a mnozí další.

Devět částí výstavy připomíná hlavní okruhy námětů spjatých s volným časem: I. Návštěva lázní, výlet a procházka / II. Zasnění, odpočinek, zahálka a nuda / III. Svět dětství a mateřství / IV. „Živé obrazy“ a inscenovaná figurální fotografie / V. Svátky, slavnosti a zábavy / VI. Optická hříčka, desková hra a zábavní časopis / VII. Erotika krotká či nezřízená? / VIII. Hospoda, vinárna a kavárna / IX. Sportování: od péče o tělo k soutěži v pohybu.

Na devět desítek obrazů, kreseb, grafik a fotografií bylo vybráno především ze sbírek ZČG, Národní galerie Praha a dalších českých veřejných a soukromých sbírek.

V době omezení pohybu můžete výstavu absolvovat i online z domovu (viz připojený odkaz).

 

Obrázek: http://www.zpc-galerie.cz/cs/od-prace-k-zabave-podoby-volneho-casu-v-umeni-19-stoleti-1558#block-views-fotogalerie-vystava-block)

Text: http://www.zpc-galerie.cz/cs/od-prace-k-zabave-podoby-volneho-casu-v-umeni-19-stoleti-1558

Online výstava: http://www.zpc-galerie.cz/cs/dila-z-vystavy?field_vystava_tid=581