Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Akce na říjen 2021 - Vojtěch Bartoněk: Na scestí, 1887

Akce na říjen 2021 - Vojtěch Bartoněk: Na scestí, 1887Datum konání:
30.9.2021
Datum ukončení:
16.1.2022

Vojtěch Bartoněk: Na scestí, 1887

 GAVU Cheb – Opus magnum

Od 30. 9. 2021 do 16. 1. 2022

akce na říjen 2021.pngDonedávna širší veřejnosti neznámá olejomalba byla nově ztotožněna s obrazem Na scestí, prezentovaným v roce 1887 na výstavě Krasoumné jednoty v Praze. Její autor Vojtěch Bartoněk (1859 -1908) patří k čelním představitelům žánrové malby 19. století v Čechách. Datem svého narození se malíř řadí k těm výtvarníkům, kteří stáli na pomezí generace Národního divadla a první generace umělecké moderny, v jejichž tvorbě se prolínala řada tradičních i současných vlivů a podnětů. Malba je v českém prostředí svým specifickým a lehce kontroverzním tématem fyzického kontaktu mezi mnichem a mladou ženou spíše ojedinělá, avšak zároveň charakteristická svým zájmem o zasazení do prostředí staropražského zákoutí. Tím je kaple Božího hrobu na Zderaze, projektovaná patrně Janem Blažejem Santinim-Aichlem, která je dnes jedním z mála pozůstatků bývalého klášterního komplexu křižovníků  - Strážců Božího hrobu, zrušeného už za josefínských reforem. Bartoňkova malba je tak buď záměrnou, či jen bezděčnou reminiscencí na doby, kdy v těchto místech sídlili řeholníci. Výtvarný zájem o toto staropražské zákoutí dokládá i o několik let pozdější akvarelová malba Václava Jansy (1859 -1913) z cyklu Stará Praha, zachycující místo nápadně obdobným způsobem, jako je tomu u Bartoňkova obrazu.

 

Zdroj textu: http://www.gavu.cz/vojtech-bartonek-na-scesti-1887/

Zdroj obrázku: http://www.gavu.cz/images/karta/velka/2836_bartonek-vojtech-laskujici-mnich-52x37_hd-1.jpg