Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Akce na srpen 2021: František Skála – Hnědá duha

Akce na srpen 2021: František Skála – Hnědá duhaDatum konání:
1.7.2021

František Skála – Hnědá duha

od 1. 7. 2021 do 5. 9. 2021

Galerie umění Karlovy Vary, Goethova stezka 6

 Fr. Skála obr. 1.pngFrantišek Skála proslul jako sochař především svými objekty z nalezených předmětů, materiálů a úlomků, kdy ze spousty roztodivných jednotlivostí vytváří díla nových významů působivá svou hravostí, fantazií, humorem i nadsázkou, jindy mystikou či iracionalitou. Takto se autor představil na svých úspěšných výstavních projektech v Rudolfinu a ve Valdštejnské jízdárně, obě výstavy provázel rekordní zájem návštěvníků. Také karlovarská galerie již Skálova sochařská díla prezentovala (výstavy Figury a tropy, Tros Sketos Serios, Saigon Team, Nimbus). Aktuální výstava ovšem představuje autorovu tvorbu malířskou, též charakterizovanou silnou imaginací a poetickou originalitou. Na Skálových obrazech lze najít tajemné bytosti, rozličná božstva, tajuplné zázraky, úchvatné krajinné scenérie, přírodní katastrofy, démony, duchy, ale i neobyčejně obyčejné alergiky. Inspirací mu byly prastaré skalní malby, stejně jako mytologie či aktuální apokalypticky působící přírodní pohromy. Karlovarská výstava je nazvaná Hnědá duha, protože nové malby vznikaly nejčastěji nahnědlými a narezlými přírodními hlinkami, které skýtají neuvěřitelné množství valérů hnědí. Tyto přírodní pigmenty autor vlastnoručně sbírá na svých cestách přírodou. Malby ovšem jsou nejen hnědavé, barevná škála je pestřejší, ale výhradně přírodního charakteru (hlíny, rozemleté horniny, apod.). Sály galerie jsou zaplněny různorodými malbami, někdy velkoformátovými nešepsovanými plátny, někdyFr. Skála obr. 2.png klasickými olejomalbami, někdy kombinovanými technikami v netradičních oválných formátech. Vždy ale ožívají fantaskním světem, který není ohraničen snad žádnými mantinely. Tajuplná zjevení, poselství či zvěstování, výjevy božských i přírodních sil, okouzlí každého vnímavého diváka, diváka, který ještě neztratil dětský úžas v očích a dokáže se ponořit do nespoutaných hlubin Fantazie. Výstava byla realizována s laskavou podporou Ministerstva kultury ČR.

 

Text: http://www.galeriekvary.cz/vystavy/frantisek-skala-hneda-duha

Obrázky: http://www.galeriekvary.cz/data/vystavy_2021/skala/Genesis,%202018%20(Custom).jpg + http://www.galeriekvary.cz/data/vystavy_2021/skala/Jablo%C5%88ov%C3%BD%20sad,%202018%20(Custom).jpg