Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Blahoslavená na prázdniny 2018 - Maria Teresa Ledóchowska

Blahoslavená na prázdniny 2018 - Maria Teresa LedóchowskaMaria Teresa Ledóchowska 

narozena 29. 4. 1863 v Loosdorfu, Rakousko, zemřela 6. 7. 1922 v Římě, Itálie, polská misionářka, zakladatelka Kongregace sester misionářek sv. Petra Klavera

Maria Ledóchowska se narodila jako v polsko-švýcarské šlechtické rodině jako nejstarší z devíti dětí. Již v dětském věku prokázala výbornou paměť a nadání v literatuře, hudbě a malířství. I když byla nadaná, vyznačovala se uzavřenou povahou. V roce 1873 rodina zchudla, protože zkrachovala společnost, do jejichž akcií rodiče investovali. V Sankt Pölktenu Maria ukončila školu vedenou anglickými pannami v roce 1877. Organizovala vydávání časopisu pro mládež a publikovala knihu o Polsku, kam se v roce 1883 s rodinou přestěhovala (na statek v Lipnici Murawanové). V roce 1885 otec podlehl epidemii neštovic, Maria nemoc přežila, ale trpěla doživotními následky (zohyzdění tváře). Poté působila jako dvorní dáma toskánské velkovévodkyně Alice Bourbonsko – Parmské v Sacburku. 

2018 blahoslaven na przdniny.png

V roce 1889 se setkala s kardinálem Lavigerim, známým bojovníkem proti otroctví a pod vlivem setkání a četby jeho spisů své úsilí napřela k africkým misiím a boji proti otroctví. Organizovala činnost misií, jejich finanční podporu a publikační a přednáškovou činnost zaměřenou na misie a potírání otroctví. V roce 1888 stála u zrodu spolku pro boj proti otroctví v Africe a založila tiskárnu k šíření náboženské literatury. V roce 1894 založila v Salcburku novou řeholní kongregaci Sodalitu sv. Petra Klavera pro africké misie, jejíž ústava byla schválena Svatým stolcem 1910. Zajišťovala vydávání časopisů pro děti i dospělé Echo Afriky a Černoušek v devíti evropských jazycích a aktivní byla i literárně v dramatické tvorbě (zaměřené na principiální nepřijatelnost otroctví). V roce 1900 uspořádala ve Vídni protiotrokářský kongres.

Maria Ledóchowka zemřela na tuberkulózu a byla pohřbena na hlavním římském hřbitově. V roce 1934 byly ostatky přeneseny do hlavního domu Sodality. V roce 1975 Pavel VI. prohlásil Marii za blahoslavenou. Pro své zásluhy v oblasti misií a boje proti otroctví byla nazývána „Matkou Afriky“.

Maria Ledóchowska prožila svůj život se vzlety a pády; ani její privilegované postavení ji neuchránilo před životními strastmi. Přes svou uzavřenou povahu našla své životní poslání v boji proti otroctví a        v organizaci misií. I když sama Afriku nikdy nenavštívila, podílela moderními prostředky na změně postoje evropské veřejnosti k problémům Afriky. Byť jsou problémy tohoto kontinentu již jiné (a dá se říci, že menšinovost křesťanství patří k těm menším), potřebuje tento krásný světadíl srovnatelné křesťanské příznivce i dnes. 

Text: https://cs.wikipedia.org/wiki/Maria_Teresa_Led%C3%B3chowska + Schauber a Schindler: Rok se svatými, KN 2002 

Obrázky: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a5/Maria_Led%C3%B3chowska_%28sculpture%29.jpg/170px-Maria_Led%C3%B3chowska_%28sculpture%29.jpg ; Socha Marie Teresy Ledochówskej v kostole sv. Josefa v Muszyne