Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Charita Česká republika vyhlašuje sbírku na pomoc Turecku a Sýrii

Charita Česká republika vyhlašuje sbírku na pomoc Turecku a SýriiDatum konání:
7.2.2023
turecko carousel (1180 × 490 px).pngV reakci na katastrofální zemětřesení, které zasáhlo v noci z 5. na 6. února jihovýchodní Turecko a Sýrii, vyhlašuje Charita Česká republika sbírku na pomoc lidem v zasažených oblastech. Charita Česká republika je připravena okamžitě pomoci. Z krizového fondu zároveň uvolnila částku 300 000 korun. Lidé v místě potřebují okamžitou humanitární pomoc. Charitní síť již spouští pomoc přímo na místě.

Epicentrum zemětřesení o síle 7.8 Richterovy škály bylo kolem tureckého města Gaziantep, které leží nedaleko syrských hranic. Otřesy byly cítit až v Libanonu a na Kypru a zanechaly za sebou přes 600 mrtvých a tisíce zraněných. Tato čísla ale bohužel nejsou konečná. Záchranáři teprve odkrývají sutiny domů, které se v důsledku zemětřesení zřítily. Americká geologická společnost odhaduje, že obětí může být až 10 000.

„Sociální sítě plní zprávy lidí, kteří jsou buď sami uvězněni pod sutinami, nebo nemají zprávy o svých blízkých,“ říká Irena Menšíková pracovnice Charity, která je přímo v Turecku.

V zasažené oblasti žijí miliony lidí, jen samotný Gaziantep je dvoumilionová metropole, kde žije také na půl milionů uprchlíků ze Sýrie. Odhaduje se, že o střechu nad hlavou přišly stovky tisíc lidí, kteří potřebují humanitární pomoc.

Charita Česká republika je připravena bezprostředně pomoci. Z krizového fondu uvolnila částku 300 000 korun a zároveň vyhlásila sbírku Charita pro Turecko a Sýrii zasažené zemětřesením. Číslo účtu 55660022/0800, VS 118. Na místě již přímo pomáhá Charita Turecko.

Situaci v zasažené oblasti komplikuje tuhý mráz a husté sněžení a déšť. To stěžuje nejen práci záchranářů, ale také podmínky těch, kteří během zemětřesení přišli o střechu nad hlavou. Ti se choulí venku na mrazu a schovávají se před zimou, kde můžou, například v autech. Zasažení lidé potřebují okamžitou humanitární pomoc.

Do oblasti míří pomoc z celého světa. Při posledním největším tureckém zemětřesení v Izmitu v roce 1999 zemřelo 18 000 lidí.

Sbírka Charita pro Turecko a Sýrii zasažené zemětřesením: číslo účtu 55660022/0800, VS 118

QR kód pro platbu:

Kontakt pro média:

Lenka Pipková, manažerka zahraniční komunikace Charity Česká republika, e-mail: lenka.pipkova@charita.cz; tel. 605 879 545

Jan Oulík, tiskový mluvčí Charity Česká republika, e-mail: jan.oulik@charita.cz, tel. 603 895 984

Tisková zpráva
Praha 6. února 2023

 

převzato z www.bip.cz