Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Náš varhaník pan Václav Benda obdržel ocenění biskupa Tomáše Holuba.

Náš varhaník pan Václav Benda obdržel ocenění biskupa Tomáše Holuba.Datum konání:
1.6.2022

Ocenění pana Václava Bendy.pngPan Václav Bedna se jako  absolvent Státní konzervatoře se celý život věnuje hudbě. Dvacet devět let působil v Karlovarském symfonickém orchestru, kde vypomáhá dodnes. Službu varhaníka v Karlových Varech vykonává již 61 let.

Narodil se v roce 1938 v Nestrašovicích v okrese Příbram. Po absolvování Vyšší hudebně pedagogické školy v Praze absolvoval Státní konzervatoř v oboru housle. Po ukončení tehdy povinné vojenské služby, kde hrál u plukovní hudby na pozoun, nastoupil jako učitel houslí a souborové hry na Základní uměleckou školu ve Staré Roli. Na této škole se také v roce 1969 stal ředitelem, ale v době normalizace byla tato jeho činnost ukončena. Od roku 1980, celých 29 let, působil v Karlovarském symfonickém orchestru, kde byl členem violové sekce. V roce 2010 odešel do důchodu, ale v orchestru stále vypomáhal a dodnes vypomáhá v ZUŠ.

Od roku 1961 působí Václav Benda ve Staré Roli, případně i v Rybářích, jako varhaník. Na varhany se naučil sám a ve Staré Roli hraje do dnešního dne.

Má syna Václava, který je absolventem AMU a Teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2019 syn přijal v Českých Budějovicích jáhenské svěcení a působí ve farnosti Březnice.

 

Informace o dalších oceněných osobnostech můžete nalézt zde.