Úvod > O farnosti > Aktuality > Náš varhaník pan Václav Benda obdržel ocenění biskupa Tomáše Holuba.

Náš varhaník pan Václav Benda obdržel ocenění biskupa Tomáše Holuba.

1.6.2022

Ocenění pana Václava Bendy.pngPan Václav Bedna se jako  absolvent Státní konzervatoře se celý život věnuje hudbě. Dvacet devět let působil v Karlovarském symfonickém orchestru, kde vypomáhá dodnes. Službu varhaníka v Karlových Varech vykonává již 61 let.

Narodil se v roce 1938 v Nestrašovicích v okrese Příbram. Po absolvování Vyšší hudebně pedagogické školy v Praze absolvoval Státní konzervatoř v oboru housle. Po ukončení tehdy povinné vojenské služby, kde hrál u plukovní hudby na pozoun, nastoupil jako učitel houslí a souborové hry na Základní uměleckou školu ve Staré Roli. Na této škole se také v roce 1969 stal ředitelem, ale v době normalizace byla tato jeho činnost ukončena. Od roku 1980, celých 29 let, působil v Karlovarském symfonickém orchestru, kde byl členem violové sekce. V roce 2010 odešel do důchodu, ale v orchestru stále vypomáhal a dodnes vypomáhá v ZUŠ.

Od roku 1961 působí Václav Benda ve Staré Roli, případně i v Rybářích, jako varhaník. Na varhany se naučil sám a ve Staré Roli hraje do dnešního dne.

Má syna Václava, který je absolventem AMU a Teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2019 syn přijal v Českých Budějovicích jáhenské svěcení a působí ve farnosti Březnice.

Informace o dalších oceněných osobnostech můžete nalézt zde.