Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Nedělní zamyšlení Magdy J. - Pozvěte si Ježíše do obýváku

Nedělní zamyšlení Magdy J. - Pozvěte si Ježíše do obývákuDatum konání:
27.6.2021

Pozvěte si Ježíše do obýváku

Veselá společnost sedí u slavnostně prostřeného stolu, víno ještě teče plným proudem, svatba je radostným příslibem budoucího štěstí. První učedníci a spolu s nimi Marie z Magdaly se teprve poznávají, vyprávějí si své zatím krátké příběhy o prvním setkání s Ježíšem a podivují se, proč právě oni byli vybráni pro společnou budoucnost plnou radostných momentů, jako je právě tento. Mají z nich být rybáři lidí, ale co to přesně znamená? Ani Marie ještě netuší, jaká je její úloha a prozrazuje ostatním mužům, že zatím se chce jen na Ježíše dívat a dívat a dívat … Následuje veselý tanec, do kterého se Ondřejovi moc nechce. Nemá totiž smysl pro rytmus a ladný pohyb a Šimon Petr se mu proto posmívá :-)

I toto je jedna ze scén fenomenálního amerického seriálu The Chosen (Vyvolený), který právě dobývá svět. Záměrem autorů (Dallas Jenkins, Ryan Swanson a další) je převyprávět Ježíšův život a jeho působení ve světě v duchu Bible, ale zároveň jednotlivé scény oživit detailnějšími pohledy na kulturní a historické reálie Ježíšovy doby. Při výkladu biblických textů často slýcháme, že je nelze chápat doslovně, ale že je zapotřebí rozumět dobovému kontextu a interpretovat je kriticky. Toto porozumění nám však ne vždy nabízí samotná četba Písma a je třeba hledat dál. A film je právě příležitostí neboli nástrojem, jak dnešnímu čtenáři/ divákovi přiblížit tehdejší společenské struktury, kulturu šabatu, všední život v prašných ulicích horkem rozpáleného města, kde zpocení lidé chodí odění do dlouhých šatů a kráčejí či spíš klopýtají často bosí. Za branami města potkávají malomocné, ze kterých jde strach. To je zcela jiný svět s jinými hodnotami, jiným životním stylem a jinými standardy, než jak ho známe my.

Ježíš je sice ústředním hrdinou seriálu, ale těžko ho lze navrhnout na filmové ocenění za ztvárnění postavy v hlavní roli. V každé z epizod seriálu je totiž spíš krátce představen z perspektivy jedné z postav, které se s ním právě potkávají. Příběhy jsou nabité silnými emocemi, autenticitou a důvěryhodností. Jednoznačně pak převažují setkání s „vadnými“ lidmi. Marie posedlá démony klečí před zrcadlem a prohlíží si své zkrvavené ruce. Z jejího výrazu tváře vyčteme zmatek, zoufalství, bolest a strach. Prudký a vznětlivý Šimon propadl hazardním hrám, má obrovské dluhy na daních, hrozí mu vězení, a proto uzavřel udavačskou dohodu s římským vojákem Quintem, která ho může stát život. Celník Matouš, akurátní člověk, za kterého se stydí jeho židovská rodina, a Římané ho jen zneužívají pro svůj finanční prospěch. … Dráhy životů těchto lidí s pochroumanými osudy se zásadně mění ve chvíli setkání s Ježíšem, vytouženým a rozpoznaným Mesiášem, který svým pochopením pro jejich chyby a přešlapy, svým respektem, něhou, ale i humorem obrací jejich životy o sto osmdesát stupňů směrem k radosti dávající smysl. Těmi vyvolenými (The Chosen) jsou tedy obyčejní lidé se všemi svými chybami a trápeními, kteří měli to štěstí, že se s Ježíšem setkali a našli v sobě odvahu ho následovat na svých dalších cestách. Mohlo by se zdát, že se jedná o snadné a jednoznačné rozhodnutí se pro Ježíše, ale z mnoha důvodů tomu tak nemusí být.

Kdo se chce ponořit do seriálu, bude potřebovat dost času a alespoň elementární znalost biblických příběhů, aby rozuměl souvislostem a dokázal rozlišovat mezi evangelijní zprávou a domyšlenými představami scénáristy, tzv. autorskou licencí. Tuto investici času a energie bych vám však rozhodně doporučila.

Zajímavá je i geneze seriálu. Jedná se o historicky největší crowdfundigový projekt (veřejnou sbírku) v oblasti filmové tvorby. Na první sérii, která čítá osm přibližně hodinových epizod, vybrali producenti něco přes 10 milionů amerických dolarů od celkem více než 75 tisíc přispěvatelů. V tuto chvíli je dokončená i druhá série a probíhá sbírka na dalších pět. Konec projektu je plánován na listopad 2023. Tímto způsobem financování je zajištěná i bezplatná dostupnost seriálu pro diváky a fanoušky na celém světě. Jednotlivé díly můžete zhlédnout nejenom na webové stránce projektu https://watch.angelstudios.com/thechosen, ale i v mobilní aplikaci pro Android i iOS. Konverzace se sice odehrávají v angličtině, avšak dostupné jsou titulky v mnoha jazycích, samozřejmostí je i čeština nebo slovenština. Některé díly a hlavně poutavý trailer naleznete na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=K1-FoFj8Jbo

A na závěr této filmové recenze ještě jedna poslední zpráva pro nevěřící Tomáše. ČSFD hodnotí seriál neuvěřitelnými 95%!!! :-)  https://www.csfd.cz/film/859569-the-chosen/prehled/

Neváhejte tedy a pozvěte si Ježíše a jeho přátele na návštěvu do svého obýváku právě teď! J Minimálně ušetříte za Netflix i HBO.


Komentáře


  • 30. 6. 2021 3:51
    Tereza
    Děkuji

    Ahoj Magdo, díky za skvělé zamyšlení a doporučení.Vůbec jsem nevěděla, že nějaký takový seriál existuje a svým příspěvkem jsi mě navnadila.