Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Slovo pana faráře Müllera ke Slavnosti Narození Páně

Slovo pana faráře Müllera ke Slavnosti Narození PáněDatum konání:
24.12.2020

Narození Páně oslavené v podvečer 24. 12. v přírodě

 

Na začátku dnešního setkání jsme četli zprávu z Lukášova evangelia o tom, že z nařízení císaře se mnoho lidí muselo vydat na cestu. Nebyla to pohodlná cesta, zvláště pak ne pro těhotnou ženu Marii. Pro nás současná doba také není snadná, i když vládní nařízení mají sloužit naší ochraně. Je to ale ona ochrana, na kterou máme ve svém důsledku spoléhat? Což vládní představitelé nejsou také lidé z masa a kostí? Lidmi, kteří jsou smrtelní a mají své lidské limity? Nepotřebují snad i oni ochranu, která je nám, všem lidem, společná?

 

Celý Lukášův příběh má za cíl nám sdělit, že Bůh své plány realizuje, a to navzdory všem překážkám. A dnešní noc prozrazuje, co je tím nejvlastnějším Božím plánem. Je jím ochrana a záchrana nás lidí. A týká se každého člověka, dokonce i toho, který je v náboženské anebo světské společnosti odsouván na její okraj. Právě o tom vypráví Betlém a pastýři. Pastýřům, tedy lidem, kteří byli považováni za nevzdělané venkovany, se jako prvním dostává ujištění, že Boží záchrana přišla na svět prostřednictvím Dítěte, které se dnes narodilo. Nablízku je jim i tím, že se narodilo mezi nimi ve stáji jako chudé dítě.

 

Tuto skutečnost potvrzují celé zástupy andělů, kteří zpěvem provolávají Gloria. Sláva. Sláva Bohu i lidem. Vzdálenost mezi nebem a zemí je smazána. Bůh sám sebe oslavil tím, že dal najevo svou lásku a milosrdenství vůči lidem. Vůči každému z nás. Boží zájem o člověka, o tebe i o mne, spása a záchrana se stala dnešním narozením přítomnou v dějinách našich osobních životů i tohoto nemocného světa.

 

Kéž jistota této zachraňující blízkosti je tím, co smíme dnes v noci nově prožít.

Přeji Vám požehnaný Štědrý večer, Mariinu důvěru a odvahu sv. Josefa uvěřit snům.