Štítky:

letní číslo Diecézního zpravodaje, zamyšlení P. Müllera v teologickém okénku

Jako malý kluk vyrůstající v katolické rodině jsem se Božího soudu bál. Při zpytování svědomí za pomoci zpovědního zrcadla jsem nejednou prožíval mučivé chvíle plné obav, že jsem se dopustil snad všech uvedených hříchů a z Boha, který všechno vidí, jsem měl opravdový strach. Později jsem jako náctiletý mladík dospěl k přesvědčení, že pro budoucnost bude nejlepším řešením se s myšlenkou Boha rozejít.

Autor: MD Publikováno 7. 7. 2023 22:42

Zamyšlení paní Jindry Kulhánek ke svátku sv. Cyrila a Metoděje

Datum konání: 5. 7. 2023

5. července slavíme svátek sv. Cyrila a Metoděje. Připomínáme si jejich působení a význam nejen pro slovanské národy, ale i pro celou Evropu. Jejich odkaz byl po staletí živý především ve východní církvi a v životě východních slovanských národů.  Podle starých kronik se den svatých bratří v církvi slavil už v 11. století. Ale teprve v roce 1880 rozšířil papež Lev VIII. kult svatých Cyrila a Metoděje na celou katolickou církev a jejich svátek stanovil na 7. července.

Autor: MD Publikováno 4. 7. 2023 22:53

nedělní zamyšlení pana Standy Fialy - 13. neděle v mezidobí

Datum konání: 2. 7. 2023

Někdy, ne vždy, to bych lhal, se snažím převést biblická čtení do dnešní denní reality. Dovolte mi, snad nikoho neurazím, malý anekdotický úvod, jak by to mohlo vypadat s prvním textem, kdyby se příběh udál včera, v našem městě, lidem z vedlejší ulice: Sejdou se tři kamarádky po nedělní Mši jako obvykle na kafíčko v kavárně vedle kostela. První, říkejme jí třeba Všudybylka, ví, co se okolo šustne: „Holky, už jste to slyšely?  Je v tom!“

Autor: MD Publikováno 30. 6. 2023 20:14

Nedělní zamyšlení Marie Z. - 12. neděle v mezidobí

Datum konání: 25. 6. 2023

Jeremjáš  (Jeremiáš) byl starozákonní prorok, jeho jméno lze přeložit jako „Vyvyšuje Hospodina“, nebo „Vyvolený Hospodinem“. Žil v Judském království až do jeho zániku, tj. 587/586 před n. l. Jediné prameny o jeho životě a působení pochází z knihy Jeremiáš a z posledních kapitol Druhé knihy královské.

Autor: MD Publikováno 24. 6. 2023 13:01

Bůh proti všem? Další komentář P. Martinka, SDB

Datum konání: 21. 6. 2023

Není snadné orientovat se v dnešním světě. Děkuji, že spolu se mnou hledáte cestu.

Autor: MD Publikováno 21. 6. 2023 19:37

Nedělní zamyšlení Jiřího Rezka - 11. neděle v mezidobí

Datum konání: 18. 6. 2023

Nedělní texty Písma jsou o Stvořitelově lásce, dobrotě, všemohoucnosti, ... Ale také o naší věrnosti, vděčnosti, chvále Stvořitele, ... Žijeme v hojnosti všeho (současná realita) a Stvořitele máme jako součást našeho programu? Dopadne na nás ale nějaký problém a začneme kvílet.

Autor: MD Publikováno 16. 6. 2023 18:50

Peníze jsou až na prvním místě - středeční komentář P. Martinka, SDB

Datum konání: 14. 6. 2023

Z čeho bude církev žít, až skončí restituce? Kdo to řeší a kdo o tom rozhoduje? Máme investovat do betonu, nebo do lidí?

Autor: MD Publikováno 14. 6. 2023 20:19

nedělní zamyšlení Marie R. - 10. neděle v mezidobí

Datum konání: 11. 6. 2023

Prorok Ozeáš žil zřejmě v severní izraelské říši v 8. st. před Kristem. Jeho slovo zaznívá v době vlády krále Jeroboáma II. (784-744), kdy země prožívá ekonomickou prosperitu i politickou stabilitu. Národ však neprokazuje vděčnost a věrnost Hospodinu. Lid se mu zpronevěřuje, odpadá k jiným bohům. Po vzoru kenaanských sousedů pokládali Izraelci Baala za dárce úrody a plodnosti, záruku šťastného a úspěšného života.

Autor: MD Publikováno 10. 6. 2023 12:14

Reforma církve začíná ve farnosti - středeční komentář P. Martinka, SDB

Datum konání: 7. 6. 2023

Farnost není zastaralá struktura. Je základním prostředím, kde se uskutečňuje poslání církve: přinášet Boží láskyplnou péči všem lidem.

Autor: MD Publikováno 7. 6. 2023 20:07

Farní odpoledne na zahradě u Pospíšilů

Datum konání: 10. 6. 2023

V sobotu 10. června proběhne na zahradě u manželů Pospíšilových farní odpoledne. Buchty ke kávě jsou vítány. Maso a ostatní pohoštění bude připraveno. Začátek akce bude ve 14 hodin. Další informace můžete získat u Petry a Davida Pospíšilových.

Autor: MD Publikováno 4. 6. 2023 12:24