Nedělní zamyšlení Petry P., 24. neděle v mezidobí

Dnešní texty mluví o lidské konečnosti a o odpuštění. První čtení z knihy Sirachovcovi začíná stavy, které člověk prožívá, v případě, kdy neodpustí – přichází pomsta a hněv. Kniha Sirachovcova patří mezi deuterokanonické knihy. Jedná se o mudroslovnou knihu. Je to ponaučení, která dává otec svému synu. Můžeme ji vnímat jako návod na život, jako knihu, která vychovává k moudrosti.

Autor: MD Publikováno 13. 9. 2020 8:52

Nedělní zamyšlení Magdy J., 23. neděle v mezidobí

„Neboť kdo druhého miluje, splnil zákon.  …. Všecka přikázání jsou shrnuta v tomto: Miluj svého bližního jako sám sebe.“ Řím 13, 8 – 9 Vždycky mi vrtalo hlavou, jak asi vypadá zkoušení žáka židovské školy z 613 Božích přikázání. Stačí je vyvolaný žák vyjmenovat všechna během jedné vyučovací hodiny? Dělá si bedlivě naslouchající učitel čárky, každou desátou vodorovně, aby měl přehled, zda zkoušený žák žádné nevynechal?

Autor: MD Publikováno 6. 9. 2020 14:12

Nedělní zamyšlení na 22. neděli

Na napsání nedělní zamyšlení pro 22. neděli v mezidobí se bohužel nepodařilo sehnat žádného ochotného farníka. Obvyklí autoři zamyšlení jsou buď na dovolené nebo jsou časově zaneprázdněni v souvislosti s blížícím se zahájením školního roku. Pokud se Vám nedělní zamyšlení farníků líbí a jste ochotni jednou za několik týdnů napsat i své zamyšlení, ozvěte se panu faráři.

Autor: MD Publikováno 28. 8. 2020 21:35

Nedělní zamyšlení Evy K. - 21. neděle v mezidobí

Toto zamyšlení mě donutilo prokousat se různými texty a udělat si obrázek, kdo to vlastně apoštol Petr byl. Sama jsem to ani netušila… Událost se odehrává v okolí města Cézareje Filipovy, které se nacházelo ve východní části Galileje - na cestě vedoucí z Palestiny do Damašku. Císař Augustus daroval toto město Herodu Velikému v roce 20 před Kristem. Jeho syn Filip ho zrekonstruoval a nazval Cézareou k poctě císaře Cézara.

Autor: MD Publikováno 20. 8. 2020 22:16

Nedělní zamyšlení Miroslavy D. - 20. neděle v mezidobí

Výrok o drobcích pod stolem pro psíky pomohl matoušovské obci ve vymezení se v otázce, zda byl Ježíš poslán jen pro syny a dcery izraelského národa nebo i pro pohany. Víme, jak spor dopadnul v Matoušově době. Evangelium bylo zvěstováno i pohanům. Často dokonce představovali dychtivější posluchače než příslušníci vyvoleného národa, tj. členové tehdejších židovských obcí.

Autor: MD Publikováno 14. 8. 2020 18:47

Nedělní zamyšlení Ondřeje D., 19. neděle v mezidobí

Když jsem se pokoušel o vytvoření nedělního zamyšlení na 19. neděli, tak mě stále pronásledovala myšlenka biblického humoru a s humorem souvisejícího překvapení. Dokonce jsem takové zamyšlení vytvořil. Musel jsem nakonec uznat, že téma humoru není v probíraných biblických úryvcích nosné a že naladění čtenáře může přivodit interpretaci, která je… svévolná. Přesto si i nadále myslím, že pro tyto úryvky je významný motiv vyrovnání se s překvapivou událostí nebo překvapivým vývojem situace.

Autor: MD Publikováno 7. 8. 2020 23:02

Nedělní zamyšlení Báry V., 18. neděle v mezidobí

1. čtení je celé na první pohled věnováno jídlu a pití, což se mi velmi líbí. Zejména když prorok Izaiáš cituje Hospodina: „… i když jste bez peněz, pojďte, zásobte se a jezte bez peněz zdarma víno a mléko!“ Zdánlivě by se zdálo, že můžeme jít a rabovat samoobsluhy a supermarkety, ale celé to je samozřejmě o víře. O kousek dál se přece praví, že máme naslouchat a naplní nás nový život. Otázkou zůstává, komu naslouchat a jak si být jistý, že ten, komu naslouchám, je opravdu posel Boží.

Autor: MD Publikováno 31. 7. 2020 21:23

Nedělní zamyšlení Luboše Pejsara, 17. neděle v mezidobí

„Všechno napomáhá k dobrému těm, kdo milují Boha“, říká Pavel.  Oním „vším“ pravděpodobně Pavel myslel neblahý úděl tehdejších pronásledovaných křesťanů. Těmito slovy je Pavel povzbuzoval k vytrvalosti v naději v druhý příchod Ježíše, protože On má přinést zmrtvýchvstání. Na druhou stranu si nelze nevšimnout, že Pavel se svou minulostí měl ve svých myšlenkách jasno a tvrdě rozlišoval ty, kdo jsou milí Bohu a ty, kteří Bohu milí nejsou.

Autor: MD Publikováno 24. 7. 2020 21:23

Nedělní zamyšlení Petry P., 16. neděle v mezidobí

Všechna tři podobenství zmíněná v dnešním evangeliu obsahují důraz na správný čas. Když nastane správný čas, vše se objasní, oddělí se plevel od pšenice, z nepatrného zrna se stane velký keř a malinkatá bakterie prokvasí celé těsto.  Podobenství s odkazem na správný čas nás motivují k trpělivosti, připravenosti, toleranci a pozornosti.

Autor: MD Publikováno 17. 7. 2020 22:00

Nedělní zamyšlení Michala M., 15. neděle v mezidobí

Vážení přátelé,  děkuji za příležitost se zase jednou zamyslet nad nedělním čtením, tentokrát mám v pácu čtení z knihy Izaiáš 55, 10-11 a evangelium Matoušovo 13, 1-23. Izaiáše tady ocituju, ale podobenství o rozsévači si někde přečtěte, protože tento text by to zbytečně prodloužilo.

Autor: MD Publikováno 10. 7. 2020 13:51