Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality

Aktuality


Štítky:
Nedělní zamyšlení paní Šárky Plawné - 16. neděle v mezidobí

Datum konání: 23. 7. 2023

V evangeliu této neděle čteme podobenství o Božím království. U rabínů v Ježíšově době, když vyučovali, byla běžná úvodní formule: „Chci Ti vyprávět podobenství. K čemu můžeme tuto věc přirovnat? Je to jako…“.  Ježíš promlouvá k zástupům o Božím království a na pochybnosti, rozpaky a otázky svých posluchačů odpovídá v podobenství. Životní události, které líčil Ježíš ve svých podobenstvích potvrzovaly posluchačům spolehlivost a důvěryhodnost jeho poselství.

Více

Autor: MD Publikováno 21. 7. 2023 11:23

Proslov patriarchy Bartoloměje o nových formách ekumeny

obrázek převzat v www.bip.cz

V souvislosti s diskuzí posledních dní o tradičních hodnotách biskup Tomáš Holub doporučuje k přečtení a promyšlení projev konstantinopolského patriarchy Bartoloměje na Konferenci evropských církví v estonském Tallinu. Biskup Tomáš se tomuto tématu bude následně věnovat v pořadu LIVE s biskupem, kde zodpoví i vaše případné otázky. Stream se bude živě vysílat 18. září od 20 hodin na YouTube kanálu Diecéze plzeňské. Své názory a otázky můžete napsat na e-mail live@bip.cz.

Více

Autor: MD Publikováno 21. 7. 2023 11:42

Nedělní zamyšlení paní Jindry Kulhánek - 15. neděle v mezidobí

Datum konání: 16. 7. 2023

Dnešní zamyšlení uvedu slovy pasovského biskupa Stefana Ostera:   „Přes všechny těžkosti a rostoucí nepřátelství k církvi nemá tento čas a tato společnost nic více zapotřebí než lidi, kteří skutečně žijí z tajemství uzdravující Boží přítomnosti. Hlásají Pána, který je tou nejhlubší odpovědí na naše lidské starosti, bídu a potřeby. Hlásají vítěze nad utrpením, hříchem, nad smrtí a zlem.“  

Více

Autor: MD Publikováno 15. 7. 2023 11:53

Nedělní zamyšlení paní J. F. - 14. neděle v mezidobí

Datum konání: 9. 7. 2023

Když dovolíte, ráda bych využila toho, že jsem z jiné farnosti a dala vám možnost nahlédnout do té naší. Napadlo mě to v souvislosti s Ježíšovou výzvou z této neděle „Pojďte ke mně všichni …“ Tato věta, jak jsem si všimla, je zároveň mottem webových stránek vaší farnosti a v naší farnosti je nyní velmi aktuální. Není účelem tohoto zamyšlení, možná vyprávění, chcete-li na něco, nebo na někoho si stěžovat.

Více

Autor: MD Publikováno 7. 7. 2023 22:48

letní číslo Diecézního zpravodaje, zamyšlení P. Müllera v teologickém okénku

Jako malý kluk vyrůstající v katolické rodině jsem se Božího soudu bál. Při zpytování svědomí za pomoci zpovědního zrcadla jsem nejednou prožíval mučivé chvíle plné obav, že jsem se dopustil snad všech uvedených hříchů a z Boha, který všechno vidí, jsem měl opravdový strach. Později jsem jako náctiletý mladík dospěl k přesvědčení, že pro budoucnost bude nejlepším řešením se s myšlenkou Boha rozejít.

Více

Autor: MD Publikováno 7. 7. 2023 22:42

Zamyšlení paní Jindry Kulhánek ke svátku sv. Cyrila a Metoděje

Datum konání: 5. 7. 2023

5. července slavíme svátek sv. Cyrila a Metoděje. Připomínáme si jejich působení a význam nejen pro slovanské národy, ale i pro celou Evropu. Jejich odkaz byl po staletí živý především ve východní církvi a v životě východních slovanských národů.  Podle starých kronik se den svatých bratří v církvi slavil už v 11. století. Ale teprve v roce 1880 rozšířil papež Lev VIII. kult svatých Cyrila a Metoděje na celou katolickou církev a jejich svátek stanovil na 7. července.

Více

Autor: MD Publikováno 4. 7. 2023 22:53

nedělní zamyšlení pana Standy Fialy - 13. neděle v mezidobí

Datum konání: 2. 7. 2023

Někdy, ne vždy, to bych lhal, se snažím převést biblická čtení do dnešní denní reality. Dovolte mi, snad nikoho neurazím, malý anekdotický úvod, jak by to mohlo vypadat s prvním textem, kdyby se příběh udál včera, v našem městě, lidem z vedlejší ulice: Sejdou se tři kamarádky po nedělní Mši jako obvykle na kafíčko v kavárně vedle kostela. První, říkejme jí třeba Všudybylka, ví, co se okolo šustne: „Holky, už jste to slyšely?  Je v tom!“

Více

Autor: MD Publikováno 30. 6. 2023 20:14

Nedělní zamyšlení Marie Z. - 12. neděle v mezidobí

Datum konání: 25. 6. 2023

Jeremjáš  (Jeremiáš) byl starozákonní prorok, jeho jméno lze přeložit jako „Vyvyšuje Hospodina“, nebo „Vyvolený Hospodinem“. Žil v Judském království až do jeho zániku, tj. 587/586 před n. l. Jediné prameny o jeho životě a působení pochází z knihy Jeremiáš a z posledních kapitol Druhé knihy královské.

Více

Autor: MD Publikováno 24. 6. 2023 13:01

Bůh proti všem? Další komentář P. Martinka, SDB

Datum konání: 21. 6. 2023

Není snadné orientovat se v dnešním světě. Děkuji, že spolu se mnou hledáte cestu.

Více

Autor: MD Publikováno 21. 6. 2023 19:37

Nedělní zamyšlení Jiřího Rezka - 11. neděle v mezidobí

Datum konání: 18. 6. 2023

Nedělní texty Písma jsou o Stvořitelově lásce, dobrotě, všemohoucnosti, ... Ale také o naší věrnosti, vděčnosti, chvále Stvořitele, ... Žijeme v hojnosti všeho (současná realita) a Stvořitele máme jako součást našeho programu? Dopadne na nás ale nějaký problém a začneme kvílet.

Více

Autor: MD Publikováno 16. 6. 2023 18:50