Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Biskup Holub se žádného rozhodnutí ČBK, které by podpořilo Halíkovo napomenutí, neúčastnil

Biskup Holub se žádného rozhodnutí ČBK, které by podpořilo Halíkovo napomenutí, neúčastnil



 Autor: Cirkev.cz / Roman Albrecht

biskup Holub foto.pngPlzeňský biskup Tomáš Holub v pondělním rozhovoru pro deník Právo uvedl, že se neúčastnil žádného hlasování České biskupské konference, ve kterém by se rozhodovalo o udělení či podpoře napomenutí Mons. Tomáši Halíkovi.

„Nebyl jsem přítomen žádnému rozhodnutí biskupské konference, které by podpořilo udělení důtky monsignoru Halíkovi. Jen jsem od pana kardinála slyšel, že on sám o udělení nějakého napomenutí uvažuje,“ odpověděl nejmladší diecézní biskup na otázku, proč s Halíkovým pokáráním souhlasil.

Katolickému knězi, teologovi a filozofovi Tomáši Halíkovi bylo napomenutí uděleno kardinálem Dominikem Dukou 12. listopadu 2018. Protože „ve svých mediálních vystoupeních napadá stanoviska vydaná k různým aspektům veřejného života jeho biskupem, popřípadě Českou biskupskou konferencí.“

Podle prohlášení pražského arcibiskupství z 20. prosince minulého roku bylo napomenutí: „v souladu se stanoviskem celé biskupské konference (ČBK), tedy všech diecézích biskupů, ačkoli podle CIC (Kodex církevního práva) je může dát pouze diecézní biskup (Kánon 1339).“

Vytrácí se prostor, kde se mohou lidé různých názorů potkávat v otevřeném dialogu

Holub v rozhovoru pro Právo také okomentoval snahu politiků zdanit církevní restituce, podle něj spoléhají především na reakci Ústavního soudu: „Pro mě je nejsmutnější, že při setkáních s politiky všech stran – kromě komunistů, s kterými se nepotkávám – tak všichni říkají mezi čtyřma očima, že to stejně neprojde u Ústavního soudu. Smutné je, že se tu hraje hra s cinknutými kartami s nadějí, že to za ně vyřeší někdo jiný.“

Jako nejdůležitější událost roku 2018 označil XV. řádné zasedání biskupské synody na téma „Mladí, víra a rozlišování povolání“, které se uskutečnilo v říjnu 2018: „Pro mě je nejzásadnější událostí synoda, která proběhla na podzim v Římě. Když se podívám zpět do Česka, tak mi přijde, že to byla doba, v které se lidé mnohem více uchylují k jednoznačným a někdy radikálním názorům a vytrácí se prostor, kde se mohou lidé různých názorů potkávat v otevřeném dialogu,“ uvádí v rozhovoru.

 

převzato z www.christnet.eu