Úvod > O farnosti > Synodální proces

Synodální proces

Datum konání: 18. května 2022 -
Nový pražský arcibiskup - středeční komentář P. Martinka, SDB.
Od Jana Graubnera málokdo očekává zázraky. Hledá se však dalších šest biskupů. A před církví stojí velké výzvy.
Datum konání: 11. května 2022 -
Když Boží lid promluví. Další středeční zamyšlení P. Martinka, SDB.
Zájem o reformy v církvi je velký. Brání jim ale skrytá touha po moci. Proto je třeba naslouchat Božímu lidu.
Datum konání: 4. května 2022 -
Proč nám nikdo nerozumí? Další středeční zamyšlení P. Martinka, SDB.
Pro lidi z vnějšku je církev tvrdá, nesrozumitelná, příliš zahleděná do sebe. Neumí vést dialog se společností. Přitom má velký duchovní potenciál.
Datum konání: 27. dubna 2022 -
Odvaha pochybovat - další středeční zamyšlení P. Martinka, SDB
Ten, kdo má ve víře naprosto jasno, se s Bohem možná nikdy nesetkal. „Víra bez chvění není pevná.“
Datum konání: 20. dubna 2022 -
Pokoj vám! Další středeční zamyšlení P. Martinka, SDB.
Válka může přivést do krize naši víru. Skutečně Ježíš zvítězil nad smrtí? Není to iluze? Výplod naší fantazie?
Datum konání: 13. dubna 2022 -
Církev žije - středeční komentář P. Martinka, SDB
Synodní zápisy z litoměřické diecéze jsou kritické i nadějné. Věřícím na církvi záleží, touží po její reformě a jsou připraveni se pro ni angažovat.
Datum konání: 6. dubna 2022 -
Dekadentní západ? Další středeční zamyšlení P. Martinka, SDB.
Sekulární Evropa se řídí křesťanskými hodnotami víc než pravoslavné Rusko. Ale stále ne dost.
Datum konání: 30. března 2022 -
Františkova nejdůležitější reforma - další středeční zamyšlení P. Martinka, SDB
Nový dokument o Římské kurii dává prostor laikům, brání zneužití moci, podporuje kulturu služby, otvírá tabuizovaná témata
Datum konání: 23. března 2022 -
Demokratické státy spolu neválčí. Další zamyšlení P. Martinka, SDB
Demokracie je stále tím nejlepším systémem, jaký člověk vytvořil. Pro státy i pro církve. Je však třeba ji chránit a kultivovat.
Datum konání: 16. března 2022 -
Všichni jsme laici - další komentář P. Martinka k synodnímu procesu
Navzdory válce pokračuje synodní proces. Klíčová otázka zní: Stojí klerici nad Božím lidem, nebo jsou jeho součástí?
Datum konání: 9. března 2022 -
Tajemství zla - další středeční zamyšlení P. Martinka z cyklu Komentáře
Stále žijeme v napětí mezi dobrem a zlem. Někdy nás však zlo ohromí svým rozsahem i brutalitou.
Datum konání: 23. února 2022 -
Může být válka spravedlivá? Další velmi aktuální komentář P. Martinka.
Ježíšův étos lásky k bližnímu s válkou nepočítá. Křesťané prvních staletí byli pacifisté. Přesto dnes jeden „křesťanský“ národ připravuje agresi proti druhému.
Datum konání: 16. února 2022 -
Od monarchů k pastýřům - nejnovější zamyšlení z cyklu teplické komentáře P. Martinka
Nositelem moci v církvi je biskup. I ten však zůstává člověkem. Každá moc potřebuje kontrolu.
Datum konání: 26. ledna 2022 -
Také jste se těšili na další středeční komentář salesiána P. Martinka? Zde je.
Tématy tentokrát jsou: komentáře lidí na FB ke Sčítání lidu 2021. Spektrum udávaných důvodů, proč se přihlásit nebo naopak nepřihlásit ve Sčítání 2021 ke své církvi. Zamyšlení na proběhlou salesiánskou kapitulou ve Fryštáku. Reflexe klíčových pastoračních témat dalšími církevními subjekty. Absence pastoračních strategií na ČBK nebo biskupstvích. 400 let výročí Františka Saleského. (Poznámka pro naši farnost - víte, že i v naší farnosti jsou salesiánští terciáři?)
Datum konání: 20. ledna 2022 -
Je nás 7 procent. Další zamyšlení teplického salesiána P. Martinka.
Věřících přibývá, ale křesťanů ubývá. Prožíváme „odpoledne křesťanství“? P. Martinek ve svém zamyšlení bilancuje výsledky Sčítání lidu, domů a bytů 2021 v Česku.
Datum konání: 5. ledna 2022 -
My se vyjádříme, pastýři rozhodnou… Synodalita, participace, nebo demokracie?
Nenechte ujít si další velezajímavý komentář teplického salesiána P. Michaela Martinka z 5.1.2022. Probírá aktuální dění kolem synodního procesu v České republice, vysvětluje existující desinformace kolem synody, zamýšlí se nad různými názorovými proudy o smysluplnosti procesu synody.
Štítky:

Zápisy farních synodních skupin

Od října 2021 do března 2022 se v naší farnosti scházelo celkem 10 diskuzních skupin. Diskutovali jsme nejen nad navrženými tématy pro diecézní fázi Synody o synodalitě. Zápisy z jednotlivých synodních skupin jsou níže.