Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > Schola

Schola

Schola cantorum z kostele Nanebevstoupení Páně ve Staré Roli

Počátky scholy ve Staré Roli 

Na Vánoce v roce 2008  jsme se o půlnoční mši na kůru sešly dvě zpěvačky a varhanice Vita Karliczeková a zazpívaly jsme společně některé části z Marhulovy Vánoční mše. Hlasy byly slovy dva, jeden soprán, jeden alt a žádní muži. Následně jsme pak začaly vyvíjet snahu, aby ve Staré Roli vznikla schola, která by čas od času doprovázela liturgii svým zpěvem alespoň o slavnostech. Podařilo se dát dohromady několik zpěváků tak, aby v každém hlasu byl nejméně jeden člověk, v lepším případě dva.  Začátky byly nesnadné, a v tak malém složení bylo provedení některých skladeb na hranici našich možností. Ne vždy se vystoupení také stoprocentně vydařilo. Nicméně jsme to nevzdali, zpívali  jsme dál a občas nám přibyl i nějaký nový člen. Po několika letech začala Vita Karliczeková působit jako varhanice u Máří Magdaleny a vedení scholy se ujal Martin Matuška, který do té doby zpíval v basu. K dnešnímu dni má schola krom dirigenta 12 zpěváků:  3 soprány, 3 alty, 3  basy a 3 tenory, takže poměrově je složení jednotlivých hlasů přímo ideální, což v mnoha pěveckých sborech v dnešní době  je přímo raritní, neboť vzácní jsou především zpívající muži.

Co se repertoáru týče, zpíváme díla od různých autorů- Korejs, Eben, Bříza, Pololáník, Michna, Angelik Mička, Kodály, Vokatá, Schneider Trnavský, Kolařík, písně z Božanova , Franusova či Šteyerova kancionálu,ale také Bach, Palestrina nebo jiní světově známí autoři duchovní hudby. Samozřejmostí je zpěv ordinaria během mší svatých a žalmů i ve vícehlasném provedení. Nejvíce se každoročně soustředíme na období Velikonoc, abychom mohli zpěvem podpořit slavnostní atmosféru mší svatých nebo umocnit ponurost Velkopátečních obřadů mimo jiné i zpívanými pašijemi a Velkopátečními zpěvy. Také se pravidelně v předvánočním období scházíme ke zpěvu rorátů, které jsme doposud zpívali časně ráno za tmy, i přes malý zájem posluchačů v tak brzkou hodinu. Naopak hojně navštěvované a lidmi oblíbené jsou zpěvy z Taizé za doprovodu strunných a dechových nástrojů, které provádíme ve večerních hodinách v kostele osvětleném pouze zapálenými svíčkami. 

Je třeba poděkovat regenschorimu Martinu Matuškovi, který klade důraz na pestrý repertoár, svou obtížností přiměřený našim možnostem, dbá na hlasovou výchovu a doprovází naši produkci svou profesionální hrou na varhany. Zkoušky scholy jsou pravidelné a to jedenkrát týdně na faře ve Staré Roli. Stále máme zájem o nově příchozí členy. 

Ukázka tvorby

Stáhnout

Název

Přehrát

Velikost

Délka

Taize Sedlec cele pásmo

22.2 MB

48:22 min

Ukázka varhanní hry

1.4 MB

1:33 min

Michna - Ó lásko

2 MB

2:08 min

Sicut erat ...

0.4 MB

0:25 min

Nitida stella

2.3 MB

2:32 min

Stabat mater

1.9 MB

2:04 min

Vzdejme chválu

1 MB

1:06 min

Vzdejme chválu

1 MB

1:06 min

Aleluja

0.9 MB

0:59 min

Ordinarium 1

1.1 MB

0:35 min

Ordinarium 2

3 MB

1:39 min

Ordinarium 3

6.1 MB

3:19 min

Ordinarium 4

1.2 MB

0:39 min

Ordinarium 5

1.2 MB

0:41 min

Adoramus te, Christe 

2 MB

2:09 min

Ave Maria

1,5 MB

1:41 min

Drahý plode

2,1 MB

2:22 min

Chci, Pane, chválit Tě

2,3 MB

2:35 min

K Božímu stolu

3,5 MB

3:50 min

Kánon Laudate Dominum

1,1 MB

1:14 min

Mocný kříž tvůj, Jezu milý

1,3 MB

1:26 min

O bone Jesu Palestrina

0,9 MB

0:57 min

Ó veliká Boží milost

3 MB

3:22 min

Přijmi, Pane

2 MB

2:16 min

Velikonoční Bohuslav Korejs

2,58 MB

2:49 min

Zpěv ke kropení svěcenou vodou

1,3 MB

1:30 min