Úvod > O farnosti > Aktuality > Bývalá dalovická zemědělská škola by se mohla stát církevní MŠ a ZŠ

Bývalá dalovická zemědělská škola by se mohla stát církevní MŠ a ZŠ

budova bývalé zemědělské školy.pngAreál bývalé zemědělské střední školy v Dalovicích nedaleko Karlových Varů by se měl stát církevní školou. Krajští zastupitelé rozhodli o tom, že ze tří variant budoucího využití se bude kraj dále zabývat úpravami pro vznik církevní mateřské a základní školy.

S návrhem na využití budovy přišlo plzeňské biskupství. Další variantou bylo spolkové centrum s ekologickým zaměřením a třetí možností byla kombinace obou návrhů. „Oba záměry předpokládají investice kraje, zejména do stavebních úprav. U spolkového domu by ale byla potřeba i následná manažerská a finanční aktivita,“ uvedl radní Patrik Pizinger (Místní).

Rada Karlovarského kraje se jednoznačně neshodla na tom, jakým směrem by se budoucnost areálu bývalé zemědělské školy se zámečkem, s rozsáhlým prostorem a botanickou zahradou, měla ubírat. Nechala rozhodnutí na zastupitelích. I oni hlasovali napříč zastupitelskými kluby.

Jak plzeňský biskup Tomáš Holub, v areálu by měla vzniknout mateřská škola a první stupeň základní školy. Karlovarský kraj je podle něj jediným, kde nefunguje žádná taková škola zřizovaná církví. Biskupství nabízí kvalitní vzdělávání i zkušené pedagogy a také složení jednorázového nájmu na 30 let dopředu ve výši 30 milionů korun.

Provoz školy by mělo biskupství hradit ze státních příspěvků, případně dotací nebo vlastních zdrojů. Podle podkladových materiálů by investice do rekonstrukce zámečku a areálu měla být od 60 milionů pro spolkový dům přes 80 milionů pro variantu církevní školy až po asi 90 milionů korun pro propojení obou variant.

Spolkový dům by se stal zázemím pro neziskové organizace a spolky zabývajícími se ekologií, biozemědělstvím, kreativními a kulturními odvětvími, sociálními aktivitami nebo ochranou kulturního dědictví, případně podobnými aktivitami. Sloužil by širokému spektru spolků, které v Karlovarském kraji fungují.

převzato z https://vary.rozhlas.cz/byvala-dalovicka-zemedelska-skola-se-mohla-stat-cirkevni-skolou-8993574

autor:nkr|zdroj:ČTK