Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Mons. P. Josef Mixa zemřel v neděli 27. října.

Mons. P. Josef Mixa zemřel v neděli 27. října.V neděli 27. října odpoledne zemřel ve věku 94 let nejstarší aktivně sloužící kněz v Česku Mons. Josef Mixa. 

„Před chvílí zemřel Otec Josef Mixa, úžasný a statečný kněz naší diecéze. Děkuji všem, kteří mu v posledních okamžicích jeho pozemského putování byli nablízku. Otče Josefe, přimlouvejte se tam nahoře za nás,“ napsal plzeňský biskup Tomáš Holub.

Josef Mixa se narodil 8. srpna 1925 v Praze. Vystudoval Vysokou školu obchodní v Praze se zaměřením na zahraniční obchod a pracoval u komunálního podniku Autoopravny a posléze u Pozemních staveb. Do kněžského semináře byl po předchozím odmítnutí přijat až v roce 1961. Vysvěcen na kněze byl 27. června 1965 v Litoměřicích.

Od března roku 1968 až do podzimu 1973 působil jako sekretář biskupa a pozdějšího kardinála Františka Tomáška. Začátkem 70. let kolem sebe v kostele sv. Jana Nepomuckého na pražských Hradčanech shromažďoval velké živé společenství s účastí mnoha aktivistů tzv. podzemní církve a disentu.

V rámci komunistické perzekuce byl v říjnu 1973 přeložen do vesnice Stanovice u Karlových Varů. Po Sametové revoluci působil do roku 1996 jako děkan hlavního kostela v Karlových Varech.

Od roku 1996 až dosud sloužil jako farář v Březové a ve Stanovicích. Byl vyhledáván věřícími ze širokého okolí. 

Dne 7. srpna 2015 mu kardinál Dominik Duka udělil stříbrnou svatovojtěšskou medaili.

 

odkazy:

Rozhovor s P. Josefem Mixou v Katolickém týdeníku

Tajemství věčného života. Pořad České televize Cesty víry o P. Josefu Mixovi.

 

Dvoudílný rozhovor s P. Josefem Mixou pro Radio Proglas: 1. díl | 2. díl