Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Osobnost měsíce - Svatý Teodosius Cenobiarcha

Osobnost měsíce - Svatý Teodosius CenobiarchaSvatý Teodosius Cenobiarcha

Obrázek1  osobnost měsíce leden 2023.jpgnarozen kolem roku 425 v Kappadokii, Turecko, zemřel 529 v Palestině

opat, mnich; patron pilníkářů

Podle legendárního podání byl Teodosius hudebně nadaný a v době svého mládí působil jako lektor. Protože cítil povolání k duchovní službě, rozhodl se pro pouť do Jeruzaléma, od které očekával podněty k další životní cestě. Na své pouti navštívil v Antiochii Simeona Stylitu, byl vyzván, aby k němu vystoupal na poustevnický sloup, a byl uvítán jako člověk s velkým duchovním potenciálem.  V Jeruzalémě Teodosius pobýval nějaký čas u poustevníka Longina. Ten mu nabídl, aby převzal správu nově zřízeného chrámu při cestě do Betléma. Teodosius nabídku přijal, ale byl u poutníků natolik oblíbený, že jeho samota, po které toužil, vzala za své. Teodosius tedy místo opustil a usadil se v pustině v jeskyni u hory, která nebyla ničím pozoruhodná.

 Poustevničení provázel Teodosius asketickou stravou, traduje se, že třicet let neochutnal chleba, jedl jen ovoce, zeleninu a luštěniny. Podle legendy byla jeho obydlím jeskyně, ve které přenocovali tři mágové na zpáteční cestě od Dítěte Ježíše. Jenže osamělý život nebyl Teodosiovi souzen. V průběhu let kolem sebe shromáždil mnišskou komunitu, která se vyznačovala růzností domovských kultur a jazyků. Mniši se začali starat o staré, nemocné a hendikepované. Jako působiště zpočátku využívali místní jeskynní systém. Společenství bylo časem institucionalizováno a vznikl klášter, později nazvaný jména svatého Teodosia.

Teodosius byl horlivý odpůrcem monofyzitismu, za císaře Anastasia byl proto vyhnán z Palestiny. Po Anastasiově smrti se vrátil do svého domovského kláštera a zemřel tam ve věku téměř 105 let.

Teodosius může být označen na muže řady nadání a také za abrahámovského hledače  pravého domova. Přizpůsobení svých nadání potřebám a očekávání druhých může být tím, co umožní dary rozmnožit a zužitkovat ve vznikajícím Božím království. Teodosius je však podnětný i pro svou schopnost překlenovat kulturní a jazykové rozdíly mezi křesťany. Musel však najít ty, kteří byli k překonávání příkopů ochotni, dodejme.

 

Zdroj textu: http://www.catholica.cz/?id=139, https://en.wikipedia.org/wiki/Theodosius_the_Cenobiarch#Monastic_beginnings

 Zdroj obrázku: http://www.catholica.cz/images/139-1.jpg