Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Osobnost na prosinec 2020

Osobnost na prosinec 2020



Angela Maria Autschová (Maria Cäcilia Autsch)
narozená 26. 4. 1900 in Röllecken u Attendornu, Rakousko, zemřela 23. 12. 1944 v KT Osvětim – Březinka, (dnes) Polsko
rakouská jeptiška Řádu trinitářů, politická vězeňkyně
osobnost prosinec 2020.pngAngela Maria se narodila jako páté dítě ze sedmi v rodině strojvůdce. V patnácti letech začala pracovat jako pečovatelka o děti, pak se vyučila prodavačkou v obchodě módou ve Finnetropu. Když v roce 1930 její snoubenec spáchal sebevraždu, musela opustit Finnetrop a odejít za rodinou do Heinsbergu. Na novém místě se dostala do kontaktu se Řádem trinitářů a požádala o přijetí. V roce 1933 začal její postulát v tirolském klášteru Mötz (dceřinném klášteru Trinitářek z Valencie). Dne 4. 6. 1934 oblékla řádový oděv a přijala řádové jméno Angela Maria od Svatého srdce Ježíšova. V roce 1938 složila věčné sliby.
Po obsazení Rakouska se nacionální socialisté pokusili získat klášter. Angela Maria klášter bránila právní argumentací, že klášter je majetkem španělského mateřince, a obrátila se s žádostí o ochranu na španělského konzula ve Vídni. Od obsazení kláštera bylo upuštěno. Neušlo to však Gestapu. Angela se ostatně svým postojem k nacistické vládě netajila. Po anonymním udání, že považuje Hitlera za neštěstí pro Evropu, byla 12. 8. 1940 zatčena. Po zabavení jejího deníku následovala 29. 8. 1940 deportace do Ravensbrücku. Uvězněna byla jako politický vězeň (s červeným trojúhelníkem na mundúru). Zpočátku vykonávala těžké stavební práce, po několika týdnech byla přeložena do nemocničního pavilonu. Pracovala jako ošetřovatelka, pradlena a kuchařka. Potřebným poskytovala tajně léky a hygienické potřeby. Dne 16. 8. 1942 byla s dalšími převezena do Osvětimi – Birkenau a byla přidělena opět na nemocničního oddělení. V říjnu 1942 onemocněla skvrnitým tyfem, ze kterého je nikdy zcela nezotavila. Dne 23. 12. 1944 podlehla zranění při spojeneckém bombardování Osvětimi.
Angela Maria v průběhu svého věznění pomáhala druhým, jak bylo zjištěno z výpovědí přeživších, např. Margity Schwalbové (slovenské Židovky). Zachovalo se dále 100 dopisů z vazby a koncentračních táborů, které svědčí o hluboké víře a statečném chování Angely Marie. Svědectví přeživších a dopisy vedly k tomu, že dne 8. 4. 1990 byl zahájen proces blahoslavení, v roce 1996 byly podklady předloženy Kongregaci pro blahoslavení a svatořečení. Dne 19. 5. 2018 papež František udělil Angele Marii titul Čestné služebnice Boží (hrdinné svědkyně).
Zdroj textu: https://de.wikipedia.org/wiki/Angela_Maria_Autsch + Schauber + Schindler: Rok se svatými, KN 2002;

Zdroj obrázku: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/de/8/86/Angela_Autsch_foto.jpg