Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Osobnost na září 2018 - Joseph Müller

Osobnost na září 2018 - Joseph MüllerJoseph Müller
narozen 19. 8. 1894 v Salmünsteru, Hesensko, Německo, zemřel 11. 9. 1944 v Brandenburgu na Havele, Braniborsko, Německo
kněz a mučedník
osobnost září 2018 foto.pngJosef Müller se narodil jako nejmladší ze sedmi dětí v rodině učitele. Po absolvování gymnázia se účastnil První světové války jako dobrovolník a utrpěl tam těžné zranění. Po válce v roce 1919 se Josef rozhodl (jako jeho dva bratři) pro kněžství. Josef studoval teologii na Vestfálské Vilémově univerzitě v Münsteru a od 1 3. 1921 byl seminaristou v hildesheimském kněžském semináři. 11. 3. 1922 byl (spolu s bratrem) v hildesheimském dómu vysvěcen na kněze. V roce 1924 vstoupil k františkánům, ale ještě téhož roku musel řád opustit pro své nedobré zdraví. Kaplanoval na řadě míst biskupství. Od roku 1931 byl farářem, po několika přeloženích a těžké operaci v roce 1937 byl na svou žádost uveden do menší farnosti u Hildesheimu (Groß Düngen). I když jeho možnosti byly limitovány válečným zraněním a chronickým onemocněním, proslul jako výborný kazatel a citlivý duchovní průvodce. Soustřeďoval se na práci s mládeží a rozvíjení díla Adolfa Kolpinga. Již za časů Výmarské republiky kriticky diskutoval se sociálně demokratickými politiky a nebezpečí posilujícího nacionálního socialismu.
Po převzetí moci nacisty začal mít konflikty s vládnoucí mocí, protože se snažil chránit mládež před masivně prosazovanou nacistickou ideologií. Organizoval odpor rodičů proti uzavření řádové školy v Heiningenu. Pro své názory a chování byl šikanován Gestapem, jeho aktivity, včetně mší svatých byly sledovány. Krátce po příchodu do svého posledního působiště se vyjádřil před vedoucím místní buňky NSDAP kriticky o panujících politických poměrech. Několik dnů poté při návštěvě nemocných vyprávěl vtip: „Smrtelně zraněný voják se ptá zdravotní sestry, pro koho umírá. Sestra odpoví, že za vůdce a lid. Voják žádá, aby se k jeho smrtelné posteli dostavil vůdce. Sestra říká, že to není možné, ale že přinese alespoň obraz vůdce. Postaví ho na přání vojáka po jeho pravici. Voják namítne, že patří k Luftwaffe. Sestra přináší obraz H. Görringa a staví ho nalevo. Voják nato vydechne, že teď může zemřít jako Kristus.“ Následně je Josef Müller vyslýchán a po několika dnech vzat do vazby. S ohledem na svůj zdravotní stav je opět propuštěn, ale na intervenci buňky NSDAP opět zatčen a vězněn. Při výsleších odmítá sdělit osobu, od které se vtip dozvěděl. Podle svědectví svého biskupa, který jej ve vězení navštívil, se projevoval statečně. Dne 28. 6. 1944 je za rozkládání branné moci u Volksgerichtshofu v Berlíně odsouzen v zinscenovaném procesu k smrti senátem nechvalně známého soudce Rolanda Freislera. Poprava byla vykonána 11. 9. 1944.
Odsouzení člověka k smrti pro nevinný vtip patří mezi absurdity, které však nemusí být věcí minulosti. Josef Müller prokázal, že byl Ježíšovým učedníkem. Můžeme se modlit za to, aby se takové časy nevrátily a abychom jako Josef Müller prokázaly ve svém učednictví stejnou statečnost.
Obrázek: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/62/Joseph_Mueller_%28Priester%29.jpg/170px-Joseph_Mueller_%28Priester%29.jpg text: https://de.wikipedia.org/wiki/Joseph_M%C3%BCller_(Priester)