Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Akce měsíce - výstava „QUO VADIS HOMINE“ Alfreda Justitze v Galerii umění

Akce měsíce - výstava „QUO VADIS HOMINE“ Alfreda Justitze v Galerii uměníDatum konání:
10.9.2023
Datum ukončení:
5.11.2023

„QUO VADIS HOMINE“

MALÍŘSKÁ CESTA ALFREDA JUSTITZE (1879–1934) – GALERIE UMĚNÍ KARLOVY VARY

10.09.2023 - 05.11.2023

Obrázek1.jpgObrázek akce měsíce září.jpgOd poslední soubornější výstavy Alfreda Justitze, jednoho ze zakladatelské generace českého moderního umění, uplynulo více jak dvacet let. Po zásluze již byla oceněna autorova role v tehdejším česko-německém kulturním životě (vedle Otto Gutfreunda to byl právě Justitz, kdo se v okruhu židovských umělců pocházejících z Čech nejvíce angažoval na domácí umělecké scéně) a tato uměleckohistorická pozornost se promítla také do situace na trhu s uměním: autorovy obrazy zažily prudký finanční vzestup a zařadily se k nejvyhledávanějším sběratelským položkám. Aktuální výstava si klade za cíl opětovně nalézt odpověď na otázku, jaký malíř Alfred Justitz skutečně byl, jak dokázal propojit podněty německého i francouzského postimpresionistického malířství s vlastním tvůrčím cítěním a co ho finálně přivedlo k tomu, že na přelomu dvacátých a třicátých let dospěl k velmi svobodnému laborování s kubismem i moderním klasicismem. Reprezentativní výběr prací z mnoha galerijních i soukromých sbírek vykresluje mimořádně ryzí a noblesní uměleckou tvář Alfreda Justitze.

                 

Zdroj textu: https://www.galeriekvary.cz/show-item/quo-vadis-homine-malirska-cesta-alfreda-justitze-1879-1934-2/

Zdroj obrázků: https://www.galeriekvary.cz/wp-content/uploads/2023/08/O-906-247x300.jpg

https://www.galeriekvary.cz/wp-content/uploads/2023/08/O-869-250x300.jpg