Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Akce na prosinec 2018

Akce na prosinec 2018Otakar Nejedlý, Dub v Lánech, 1921, GAVU – Opus magnum, od 4. 10. do 30. 12. 2018

 Galerie výtvarného umění v Chebu, Goethova stezka 6, náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 16, Cheb

 fotka k akci na prosinec 2018.pngVe sbírkách GAVU Cheb se nachází obraz Dub v Lánech z roku 1921, jehož autorem je významný český krajinář a profesor pražské Akademie Otakar Nejedlý (1883-1957). Zachytil na něm mimořádný strom, tzv. Dohodový dub, v oboře zámku v Lánech. Traduje se totiž, že pod ním byla podepsána jedna část tzv. Malé dohody, smlouvy o spolupráci mezi Československem, Rumunskem a Jugoslávií. Zatím se k této události nepodařilo dohledat žádné doklady, existuje však například fotografie prezidenta Masaryka se skupinou pátečníků před tímto stromem, kde je zachycen přesně ze stejného úhlu jako na Nejedlého obraze. Jako posvátný dub se také objevuje ve slavném filmu Markéta Lazarová v milostné scéně Alexandry a Kristiána. Od doby vzniku obrazu sice přišel o korunu a zbylo z něj pouze torzo kmene, stále je však živý. Obraz je součástí celé skupiny Nejedlého prací z lánské obory z roku 1921, čítající nejméně pět prací, o níž dosud nebyla v literatuře žádná zmínka. Podle charakteru zeleně zde maloval na podzim, tedy těsně poté, co zámek získal československý stát pro letní sídlo prezidenta.

 

Zdroj textu: http://www.gavu.cz/otakar-nejedly-dub-v-lanech-1921/

Obrázku: http://www.gavu.cz/images/karta/velka/2053_o_156.jpg