Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Osobnost měsíce - Svatá Irmgard ze Süchtelnu

Osobnost měsíce - Svatá Irmgard ze SüchtelnuOsobnost měsíce - Svatá Irmgard ze Süchtelnu

narozena kolem roku 1020 na hradě Aspel u Reesu v Severním Porýní, zemřela v únoru 1064/1065, nebo 4. 9. 1082 - 1089 v Süchtelnu

poustevnice

atributy: kříž, mladá šlechtična s čelenkou nebo poutnice s holí a zakrvácená rukavice

 

sv. Irmgard.jpgInformace o životě Irmgardy jsou překryty legendárním podáním, a tak nejsou příliš jisté. Irmgarda se narodila před rokem 1020 jako dcera hraběte z rodu Aspelů na hradě v Severním Porýní. Po smrti rodičů využila svých statků pro zakládání veřejně prospěšných zařízení a pro pomoc nemocnicím, sociálním a církevním institucím. Irmgarda podnikla tři římské poutě. Při jedné z cest měla přinést ostatky sv. Silvestra pro katedrálu v Kolíně nad Rýnem. Podle legendy Irmgarda nesla ve své ruce do Říma zeminu z hrobu sv. Voršily (v Kolíně nad Rýnem); při vstupu do věčného města hlína začala krvácet a zbarvila Irmgardě ruku s rukavicí do ruda. Po nějakou dobu Irmgarda žila v Süchtelnu u Krefeldu jako poustevnice, konec života však strávila v Kolíně. Ve zdejší katedrále byla pohřbena, od roku 1319 jsou její ostatky uloženy v kapli sv. Anežky.


Protože jméno Irmgardy bylo tradováno v několika podobách, není již dnes zřejmé, zda skutky, které jí jsou připisovány, skutečně vykonala jedna osoba, nebo zda se nich podílelo osob více, mladších příbuzných „starší“ Irmgardy. Podle posledních rekonstrukcí nakonec jde možná přece jen o jednu osobu.

 

Úcta k Irmgardě je dokládána již ve 12. století, ve 14. je již označována jako svatá. Její kult je koncentrován v Süchtelnu, jehož patronkou Irmgard je. Po Irmgardě jsou zde pojmenovány nemocnice, penzion pro seniory i kaple na nedaleké Svaté hoře. Jednou ročně v září se v úctě ke svaté koná tzv. Irmgardin oktáv s osmidenními bohoslužbami a doprovodnými akcemi. Slavnosti začínají procesím s ostatky svaté Irmgardy, které prochází křížovou cestou k Irmgardině kapli na Svaté hoře. K ukončení procesí se tam koná lesní bohoslužba.

 

Příběhy o skutcích předků, kteří před mnoha generacemi zalidňovaly kraj, ve kterém žijeme, jsou pro identitu obcí a regionů velmi důležité. V Süchtelnu před jedním tisícem let Irmgarda vykonala šlechetné skutky, žila jako poustevnice i jako poutnice. Ona i její skutky „okouzlily“ kraj s jeho dominantami. Památka světice inspiruje i dnes obyvatele Irmgardina rodného kraje. Její tradovaný a promýšlený život je pokladem minulosti, který prosvětluje i dnešní bouřlivou současnost a poskytuje základ pro vzájemné porozumění a budování lepší budoucnosti. A kde jsou vlastně naši místní světci?

 

Zdroj obrázku: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/98/Irmgard_von_Koeln1.jpg

Zdroj textu: https://de.wikipedia.org/wiki/Irmgard_von_S%C3%BCchteln

https://catholica.cz/?id=4349