Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Osobnost na měsíc duben 2021 - sv. Trudpert

Osobnost na měsíc duben 2021 - sv. TrudpertOsobnost na duben 2021 - Sv. Trudpert 

 narozen v 6. století v Irsku, zemřel 607 v Münstertalu u Freiburgu, Německo, misionář

 obr 1 osobnost na duben 2021.pngTrudpert byl irským misionářem. O jeho životě se nezachovalo mnoho informací. Jsme odkázáni na zmínky v kronikách a přehledových pracích o regionu. Podle těchto zpráv Trudpert přišel do vévodství Breisgau okolo roku 650. Od hraběte Othberta dostal pozemky v údolí řeky Neumagen pro využití k duchovním účelům. Misionář vystavěl na na místě usedlost a kapli. 

Podle tradice byl Trudpert činný na vybraném místě pouze tři roky, protože byl poté dvěma pacholky zabit sekerou. Důvody pro smrt můžeme pouze odhadovat z posmrtné úcty k němu. Pro smrt, která byla vnímána jako mučednická (pro víru), začal být uctíván jako svatý. Na jeho činnost navázal benediktinský klášter sv. Trudperta v Münstertalu ve Schwarzwaldu (Černém lese), vizte obrázek níže.

Trudpert patří mezi mnohé misionáře Černého lesa, jako byli svatí Fridolín, Pirminius, Gallus, Othmar, Kolumbán z Luxeuil a Landolin. Podle nejisté tradice měl Trudpert bratra svatého Ruperta, který působil rovněž jako misionář, jak zmiňuje Martin Gerbert ve svých Dějinách Černého lesa.

obr 2 osobnost na duben 2021.pngTrudpert patřil mezi odvážné muže z britských ostrovů, kteří byli ochotni pro kázání evangelia opustit svůj domov a své blízké a působit v pustinách tehdejší střední Evropy, aby podle tehdejších představ umožnili obyvatelům divočiny podíl na Božím slově. Nepochybně se jednalo o rizikovou aktivitu, jak je zřejmé z brzké smrti Trudperta. Tento světec může být pro nás průvodcem při rozhodování, zda při sledování našich představ o spravedlnosti a pravdě jdeme po té správné stezce.

Text: https://de.wikipedia.org/wiki/Trudpert_(Heiliger) + Schauber a Schindler: Rok se svatými, KN 2002

Obrázky: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/af/St_Trudpert_Kirche_Trudpertschrein.jpg/800px-St_Trudpert_Kirche_Trudpertschrein.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b6/Trudpert.jpg/250px-Trudpert.jpg