Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Výstava chodovského výtvarníka pana Jiřího Juna v Becherově galerii.

Výstava chodovského výtvarníka pana Jiřího Juna v Becherově galerii.Datum konání:
24.2.2022
Datum ukončení:
1.5.2022

 

Jiří Jun: Neustálé hledání

 Galerie umění Karlovy Vary / Becherova vila

od 24. 2. 2022 do 1. 5. 2022

Na počátkuU příležitosti osmdesátých narozenin se koná v Becherově vila výstava slavného grafika a výtvarníka Jiřího Juna (vlastním jménem Jiřího Jůna).

Jiří Jun se narodil se ve Světlé nad Sázavou. Po ukončení základní školy ve svém rodišti pracoval v letech 1957-8  v nedaleké Okrouhlici jako malíř porcelánu. Zde se seznámil s Janem Zrzavým, který mu pomohl s přípravou na studia na výtvarné škole. V letech 1958–1962 studoval na střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti u prof. J. Kořínka a R. Kubíčka propagační grafiku a výtvarnictví. Na vysokou školu se už ale kvůli svému původu hlásit nemohl. Své první zaměstnání nalezl v propagaci a reklamě podniku Barum v Gottwaldově, kde působil v letech 1964–1966. Déle působil tři roky v Třebíči, kde pracoval v propagačním oddělení firmy ZGK Třebíč. Poté odešel na Sokolovsko, kde třicet let pracoval jako výtvarník v Sokolovské uhelné a.s. Na konci 70. let odmítl podepsat Antichartu. Během sametové revoluce se aktivně zapojoval do dění v Karlových Varech a angažoval se i v Občanském fóru. Po celý život je pro něj vlastní výtvarná tvorba zcela zásadní a dodnes vystavuje v různých galeriích po celé republice i v zahraničí. V současnosti žije a tvoří v Chodově na Sokolovsku.

Pro jeho tvorbu je typická perokresba s krajinným, figurativními i abstraktními náměty. Kresby jsou téměř černobílé, plné her světel a stínů. V poslední době se v jeho tvorbě prosazují biblické a křesťanské motivy, které jeho umělecké tvorbě daly evidentně nový impuls. Meditativní složka však byla v jeho díle obsažena vždy. U příležitosti kulatých narozenin tak můžete sami posoudit, že Junova současná tvorba dává naději na mnoho dalších krásných tvůrčích vrcholů.

Na počátku (2019), perokresba, 800 x 600 mm

 

Zdroj textu: https://vary.rozhlas.cz/uznavany-kreslir-jiri-jun-je-dobrodruhem-samoty-ticha-a-trpelivosti-8427596 , https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Jun

Zdroj obrázku: Autor: Martin Wolf – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81801603