Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Akce na červen 2020 Pravda / Krása / Posedlost - Česká moderna 1. poloviny 20. století

Akce na červen 2020 Pravda / Krása / Posedlost - Česká moderna 1. poloviny 20. stoletíakce na červen 2020 obrázek.pngPravda / Krása / Posedlost - Česká moderna 1. poloviny 20. století

 od 4. 06. 2020 do 30. 08. 2020, Letohrádek Ostrov

 Výstava PRAVDA – KRÁSA – POSEDLOST (Osobnosti české moderny 1. poloviny 20. století ze sbírek galerie) ukazuje malířská a sochařská díla předních umělců, kterými se Galerie umění Karlovy Vary vždy chlubila v předchozí stálé expozici Českého umění 20. století. Od roku 2018 je totiž v galerii otevřena tzv. jubilejní výstava, která ve stu dílech představuje rok po roce existenci Československé a České republiky. Mnohá špičková díla z galerijních fondů jsou na ní vystavena poprvé a stejně jako jiná již dříve známá jsou interpretována v novém kontextu. Další významné obrazy a sochy musely být uloženy do depozitářů – a tak se otevřel prostor k jejich současné instalaci v Letohrádku Ostrov, v pobočce karlovarské galerie. Tentokrát ve složení výstavy nepřevládá jen chronologická posloupnost. Důležitým způsobem výkladu děl a osudů jejich tvůrců se stalo rozlišení, jak se měnilo pojetí pro ně tolik důležitých kategorií, jako je výtvarná pravda, umělecká krása a tvůrčí posedlost.

Nové umístění v zámeckých prostorách a v jiném osvětlení nechává zazářit kráse děl počátku 20. století, kdy postihovali v realistickém duchu českou krajinu (nejen děl Antonína Slavíčka, Otakara Lebedy, Aloise Kalvody či Jindřicha Pruchy). Ukazuje také na nezdolný duch posedlosti při hledání nové výtvarné pravdy v kubistických obrazech o generaci mladšího Emila Filly. Objevuje nového pravdivého hrdinu poválečné malby v dílech Františka Muziky či Oldřicha Kerharta nebo Pravoslava Kotíka. Vyzdvižena je také nová podprahová fantazie a ambivalentní krása surrealistického proudu v českém umění, příkladně v díle Jindřicha Štyrského a Františka Janouška. O mladické posedlosti objevit ráz soudobého města a jeho civilizační krásy v těžkých podmínkách 2. světové války vyprávějí obrazy Františka Grosse, Jana Smetany nebo Kamila Lhotáka.

Výstavní prostor je poskytnut četným sochařským realizacím; před očima diváka defilují zejména portréty od Josefa Václava Myslbeka, Otakara Španiela, Marty Jiráskové. Doplňují je krásné Štursovy akty, stejně jako od Bohumila Kafky či Karla Lidického. Jejich sochařské ideály se dočkaly působivého plastického ztvárnění v bronzu, ušlechtilém mramoru, kameni serpentinu i dřevu.

Zdroj textu: http://www.letohradekostrov.cz/data/2020/tiskov%C3%A1%20zpr%C3%A1va%20k%20v%C3%BDstav%C4%9B%20PKP.docx

Zdroj obrázku: http://www.letohradekostrov.cz/data/2020/O-227%20web.jpg