Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Osobnost na červen 2020 - Eustachius Kugler

Osobnost na červen 2020 - Eustachius Kuglerosobnost červen 2020.pngEustachius Kugler

narozen 15. ledna 1867 v Neuhausu u Nittenau, zemřel 10. června 1946 v Řezně
řádový bratr Milosrdných bratří, zakladatel nemocnice

Josef Kugler se narodil jako syn rolníka a kováře. V učení na stavebního zámečníka v Mnichově utrpěl úraz pádem z lešení. Poranil si nohu, následky zranění trpěl celý život. V roce 1884 odešel ke svému švagrovi kováři do Reichenbachu v Horní Falci a u začal u něj pracovat.V Reichenbachu, v kostele, kde se konaly bohoslužby pouze nepravidelně, organizoval modlitbu růžence.
Když Milosrdní bratři získali v roce 1890 povolení pro zřízení kláštera v Reichenbachu na Regenu, zamýšleli při něm provozovat ústav pro vyloužilce, epileptiky a duševně nemocné. V této souvislosti se uplatnil reichenbašský kovář a jeho pracovníci. Josef Kugler poznal v této souvislosti život řádových bratrů a seznámil se s jejich posláním. Následně v roce 1893 vstoupil do noviciátu a přijal řádové jméno Eustachius.
V letech 1905 – 1925 již Eustachius vedl řádem provozované sociální ústavy a nemocnice ve Straubingu, Gremsdorfu a v Neuburgu na Dunaji. V roce 1925 byl zvolen provinciálem bavorské řádové provincie a nesl tak odpovědnost za řádová sociální a zdravotnická zařízení. Jeho největším výkonem bylo zřízení nemocnice Milosrdných bratří v Řezně. Při její stavbě došlo k problémům ve financování, projekt jako takový byl kritizován pro svou nákladnost. Eustachius Kugler dokázal nemocnici obhájit a přes finanční problémy její stavbu dokončit. V průběhu Druhé světové války byla nemocnice stále v nebezpečí, protože se nedaleko nacházela továrna na výboru leteckých součástek. Nemocnice například zázračně přečkala velké bombardování továrny dne 17. 8. 1943.
Nemocnice působí dodnes a nabízí široké spektrum zdravotnické péče; současně slouží jako fakultní nemocnice Univerzity v Řezně.
Bratr Eustachius Kugler zemřel 10. 6. 1946 ve své nemocnici v Řezně na rakovinu žaludku. Po jeho smrti dostaly jeho jméno ulice mnohých obcí, kaple v Neuhausu a sociální ústav ve Straubingu. Dne 19. 12. 2005 byl bratru Eustachovi pro jeho bezúhonnost udělen papežem Benediktem XVI. titul důstojný služebník Boží. Dne 4. 10. 2009 byl Eustachius v řezenském dómu blahoslaven. Šlo o první slavnost blahoslavení v mateřské diecézi poté, co papež v roce 2005 rozhodl nově o slavení blahoslavení v diecézi původu blahoslaveného.
Bratr Eustachius utrpěl jako mladík vážný hendikep (invalidizující úraz nohy). Přes svou dělnickou profesi se dokázal prosadit na řídících postech ve zdravotnictví a prosadit modernizaci zdravotnické péče, která je k užitku dosud. Zvažme tedy, zda naše hřivny jsou skutečně tak bezcenné, jak se nám někdy zdá.
Zdroj textu: https://de.wikipedia.org/wiki/Eustachius_Kugler + Schauber, Schindler: Rok se svatými, KN 2002
Zdroj obrázku: http://www.eustachius-kugler.de/wp-content/themes/kugler/img/identifier.jpg