Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Osobnost na listopad 2021 - Antonius Baldinucci

Osobnost na listopad 2021 - Antonius BaldinucciAntonius Baldinucci

Narozen 19. 6. 1665 ve Florencii (Itálie) a zemřel 7. 11. 1717 v Pofi u Frosinone (Itálie)

Misionář Tovaryšstva Ježíšova              

osobnost na listopad 2021.pngAntonín Baldinucci se narodil jako mladší syn kunsthistorika Filippa Baldinucciho. Jeho starší bratr vstoupil k dominikánům a Antonín ho chtěl následovat v době, kdy mu bylo teprve 13 let. Otec mu v tom zabránil a trval na tom, aby Antonín absolvoval exercicie zaměřené na rozpoznávání životního povolání. Ignaciánské exercicie zavedly Antonína v roce 1681 právě do jezuitského řádu.

Antonín měl touhu účastnit se zámořských misií, při kterých by měl možnost projevit svou odvahu a své odhodlání pro Ježíšovo učení i zemřít. Protože však byl slabé konstituce a nevalného zdraví, byl představenými určen k domácím misiím v biskupství Frascati a Viterbo. Antonín jich podnikl 448 a měl velký úspěch. Soustřeďoval se na kázání, zpovídání, sloužení mší, návštěvy nemocných a umírajících.

Mezi lidmi se tradovalo, že Antonín byl při zpovědi schopen vycítit zamlčované provinění, nebo provinění, na které penitent sám již zapomněl. Zemřel uprostřed své práce (na lidové misii). Antonín byl pohřben v kostele sv. Jana ve Florencii a byl blahoslaven Lvem XIII. v roce 1893.

Antonín Baldinucci měl svá přání a své plány. Dokázal však své touhy přizpůsobit svým možnostem a schopnostem. Můžeme se s myšlenkou na blahoslaveného Antonína zamyslet, zda naše plány, názory a přesvědčení jsou pro nás i pro druhé dobré a zda naše touhy odpovídají našim schopnostem. Třeba zjistíme, že naše životní cesta žádá odbočku, abychom našli Boží království.

 

Zdroj textu: https://de.wikipedia.org/wiki/Antonius_Baldinucci, blah. Antonín Baldinucci (catholica.cz), Schauber + Schindler: Rok se svatými, KN 2002

Zdroj obrázku: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/23/P._Antonio_Baldinucci.jpg