Vavřinec z Brindisi
narozen 22. července 1559 v Brindisi, Neapolské království, zemřel 22. července 1619 v Lisabonu, Portugalské království
Kardinál, opat, misionář, nuncius, patron kapucínského řádu
Narodil se jako Julius Ceasar Russo v Brindisi (Neapolské království) v rodině benátského obchodníka. Jeho otec brzy zemřel a matka ho svěřila jeho výchovu františkánskému klášteru. Ve čtrnácti letech mu zemřela i matka, a proto se musel přestěhovat ke svému strýci (knězi) do Benátek. Sblížil se s kapucíny kláštera od Panny Marie Andělské na ostrově Giudecca. Vzdělání získal na univerzitě v Benátkách a Padově, do řádu vstoupil ve Veroně jako bratr Lorenzo (Vavřinec). Byl velmi učený (ovládal biblické jazyky a hlavní evropské jazyky, i češtinu) a organizačně schopný. Postupně od roku 1590 zastával funkci provinciála v Toskánsku, Benátkách, Janově a ve Švýcarsku. Několik let byl zástupcem generálního představeného a pak od roku 1602 do roku 1605 tento úřad zastával sám.
Vavřinec byl papežem roku 1599 vyslán jako představitel protireformace a první kapucín do Německa a Rakouska, Prahu pro morovou epidemii opustil, aniž by založil konvent, a uchýlil se do Vídně, kde se mu podařilo konvent zřídit. Podle tradice měl v roce 1601 podíl na vítězství císařských vojsk proti Turkům u Stoličního Bělehradu. Byl opakovaně vysílán do různých diplomatických misí, které souviseli s mírovými jednáními i se spory mezi katolíky a protestanty v Německu. Zemřel na jedné ze svých misí v Lisabonu, pochován je v městečku Villafranca del Bierzo v severním Španělsku (na poutní trase do Santiaga). Blahořečen byl roku 1783 Piem VI. a svatořečen roku 1881 Lvem XIII. Papež Jan XXIII. ho v roce 1959 prohlásil za učitele církve s titulem "Doctor apostolicus".
Vavřinec zanechal množství spisů, které v letech 1928 - 1956 byly vydány jako edice Opera omnia ve čtyřech skupinách: 1. kazatelské, 2. exegetické, 3. o náboženských sporech a 4. autobiografické.
Svatý Vavřinec vynikal vzdělaností, a přesto se nespokojil s bádáním a vyučováním. Převzal odpovědnost za svět a jeho uspořádání. Určitě se (povětšinou) nevyrovnáme Vavřincovi nadáním, ale můžeme ho následovat v zájmu o svět a jeho problémy.
Zdroj textu: https://de.wikipedia.org/wiki/Laurentius_von_Brindisi, https://cs.wikipedia.org/wiki/Vav%C5%99inec_z_Brindisi, http://sancti.catholica.cz/?id=3177, Schauber + Schindler: Rok se svatými, KN 2002
© 2023 Římskokatolická farnost Karlovy Vary-Stará Role, Kontaktovat webmastera
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO