Wolfhard (Gualfardus) z Augburgu
Narozen 1070 v Augsburgu (Švábsko) a zemřel 30. 4. 1127 v Curte-Regia u Verony (Itálie)
Poustevník, patron sedlářů
Znázorňován jako poustevník u řeky, nebo v troskách, nebo ležící v kamenném sarkofágu
Wolfhard se narodil v Augsburgu a vyučil se sedlářem. Jako tovariš odešel na zkušenou do ciziny. V roce 1096, nebo 1097 došel po překročení Alp do Verony. Začal pracovat u sedlářského mistra. Do cechovního kolektivu příliš nezapadl, nepřitahovalo ho třeštění mladých kolegů. Ze svého příjmu se snažil podporovat potřebné a svůj volný čas věnoval pomoci druhým. Jaký byl důvod jeho nasazení, není známo. Sousedé si Wolfharda pro jeho dobré srdce vážili. Wolfhard však blahoslavení nesl těžce a po nějaké době opustil své pracovní místo a stal se poustevníkem v lese v údolí řeky Etch.
V lesích žil po dobu dvaceti let. V roce 1117 se rozhodl vstoupit do kamadulského kláštera sv. Salvátora v Curte-Regia V klášteře se stal tzv. reklúzem, který se jako asketa nechal trvale zavřít v klášterní cele. Před svou smrtí, to již žil v klášteře deset let, žádal své spolubratry, aby byl pohřben na cestě a aby jeho hrob nebyl udržován. Wolfhardovo přání nebylo respektováno. Jeho příznivci z Verony zaplatili sarkofág a prosadili umístění jeho ostatků do klášterního kostela.
Dne 27. 10. 1602 byla část ostatků přenesena do nově řízeného kapucínského kostela sv. Šebestiána v Augsburgu a od té doby je 27. 10. den Wolfhardova svátku. Z klášterního kostela byly části ostatků přeneseny do veronského kostela sv. Ferma Většího.
Svatý Wolfhard měl nepochybně dobré srdce a snažil se podle svých možností pomáhat druhým. Již se nedozvíme, proč byl tak citlivý na chválu a proč zvolil cestu radikální askeze. Může nám být vzorem v tom, že dokázal vydržet sám se sebou a s Bohem bez rozptylování okolním světem. Svou životní dráhu si zvolil podle svého založení a svých schopností, nikoli podle přesvědčení a potřeb druhých. Nejde totiž o to prostřednictvím pomoci druhým hledat uznání světa. Jde o budování Božího království a cesty k němu jsou zřejmě mnohé a pro každého z nás jedinečné. Může být, že osamělá modlitba k němu přispěje víc, než léta dobročinnosti.
Zdroj textu: https://de.wikipedia.org/wiki/Wolfhard_von_Augsburg , Schauber + Schindler: Rok se svatými, KN 2002,
Zdroj obrázku: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e1/GualfardoVerona.JPG/330px-GualfardoVerona.JPG
© 2025 Římskokatolická farnost Karlovy Vary-Stará Role, Kontaktovat webmastera
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO