Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality > Střípky ze Synody 4, Michael Martinek

Střípky ze Synody 4, Michael MartinekDatum konání:
8.2.2023
Opět nemám co dělat, přestože jsem včera dostal od Petra Šikuly link na italskou skupinku. Nefunguje ani mně ani Zdeňce... Nepomáhají urgence na organizační tým... Práce ve skupinkách je to jediné, co bych měl mít navíc jako registrovaný účastník (všechno ostatní je veřejně přístupné na YouTube). Tak k čemu tady jsem?
Včera se ve skupinách mluvilo o intuicích, které v Evropě nejvíce rezonují. Dnes se má mluvit o napětích a zásadních rozdílech, které se v Evropě objevují. To by už mohlo být zajímavější. Těšil jsem se na to. No, aspoň si to odpoledne poslechnu...
Ráno mě nejvíc zaujala zpráva z Irska (to, co jsem včera psal o Irsku, se týkalo Belgie, omlouvám se): mluvila o mnoha lidech, kteří jsou zraněni církví v důsledku mocenského nebo sexuálního zneužívání. Je to velká bolest, někteří ztrácí víru. Už neslyší v evangeliu dobrou zprávu. Církev mnohé zrazuje také tím, že diskriminuje ženy, LGBTQ osoby a další. Pro uzdravení je nutná hluboká reforma.
Na druhé straně pobaltské státy (Lotyšsko, Litva) vidí problémy spíš ve společnosti mimo církev; nápravu hledají v evangelizaci a v pevnějším zakotvení v křesťanských hodnotách.
Střípky 4 obr.png