Štítky:

Opravdu církev povolila rozvody? Další středeční komentář P. Martinka.

Datum konání: 8. 3. 2023

V plzeňské diecézi se otvírá možnost přijímání svátostí pro manžele, kteří žijí v novém neregulérním svazku. Je to podpora hříchu, nebo projev milosrdenství?

Autor: MD Publikováno 8. 3. 2023 18:53

Povolání k politice - středeční komentář P. Martinka

Datum konání: 1. 3. 2023

Jaká bude naše politika za deset let? To záleží na tom, jací lidé do ní vstoupí.

Autor: MD Publikováno 1. 3. 2023 20:40

Rozlišování možnosti přijímání svátostí manžely žijícími v novém neregulérním svazku

Datum konání: 26. 2. 2023

Od první neděle postní 2023 se v plzeňské diecézi v návaznosti na osmou kapitolu apoštolské exhortace o lásce v rodině Amoris laetitia papeže Františka otevírá prostor pro rozlišování možnosti přijímání svátostí manžely žijícími v novém neregulérním svazku. Přečtěte si pastýřský list biskupa Tomáše Holuba a další důležité informace v následujícím textu.

Autor: MD Publikováno 26. 2. 2023 15:22

Jako kvas v dnešním světě - další středeční komentář P. Martinka

Datum konání: 22. 2. 2023

Poznávacím znamením křesťana není to, že chodí do kostela, ale to, že proměňuje náš svět v Boží království.

Autor: MD Publikováno 22. 2. 2023 20:17

Není biskup jako biskup - další středeční komentář P. Martinka, SDB

Datum konání: 15. 2. 2023

Kdo bude v nejbližších letech rozhodovat o směřování naší církve? Můžeme to nějak ovlivnit?

Autor: MD Publikováno 15. 2. 2023 20:41

Evropská synoda: znamení naděje? Článek P. Martinka.

Datum konání: 12. 2. 2023

V týdnu od 5. do 12. února se konala v Praze evropská kontinentální synoda. Jde o další krok v synodním procesu, který zahájil papež František na podzim 2021. Setkání zástupců všech 39 biskupských konferencí bylo silným zážitkem nejen pro přímé účastníky (za ČR Jan Graubner, Hana Pohořalá, Prokop Brož a Josef Mikulášek), ale i pro dalších 270 pozvaných, kteří byli připojeni on-line, a touto formou se zapojovali i do diskusí ve skupinách.

Autor: MD Publikováno 12. 2. 2023 18:26

Střípky ze synody 9

Datum konání: 9. 2. 2023

A máme to za sebou. Po včerejším hektickém večeru se dnes ráno četl návrh závěrečného dokumentu. Redaktoři se v něm pokusili věrně reprodukovat všechny názory, často protichůdné, které na synodě zazněly. Pak proběhla hodinová diskuse s připomínkami k některým pasážím. Ty budou ještě zapracovány a výsledný dokument bychom všichni měli dostat k dalšímu připomínkování.

Autor: MD Publikováno 9. 2. 2023 17:04

Úvodní zamyšlení Tomáše Halíka na probíhající evropské synodě v Praze

V úvodu Kontinentálního shromáždění evropských biskupských konferencí zaznělo duchovní zamyšlení od profesora Tomáše Halíka. Přečtete si ho, je velmi výstižné, čtivé a vtipné :-).

Autor: MD Publikováno 9. 2. 2023 8:30

Střípky ze synody 8

Datum konání: 8. 2. 2023

Vracím se ze mše v katedrále. Konečně jsem se mohl s těmi lidmi, na které už tři dny koukám, setkat naživo. Arcibiskup Graubner nám před svým palácem nabídl štamprli slivovice. A pak mě dokonce pozvali na večeři do hotelu Pyramida! Martin Jílek mi potvrdil, že východní Evropa se brání reformám; od Josefa Mikuláška jsem se dozvěděl, jak vybírali on-line účastníky, a Roman Czudek nám řekl vtip o multifekálních brýlích.

Autor: MD Publikováno 9. 2. 2023 7:47

Střípky ze synody - další středeční komentář P. Martinka, SDB

Datum konání: 8. 2. 2023

V Praze právě probíhá evropská kontinentální synoda. Kdo na ni přijel a co se tam děje? Zážitky on-line účastníka.

Autor: MD Publikováno 8. 2. 2023 21:16