Nahé jsou národy bez knih (Slavnost sv. Cyrila a Metoděje) - nedělní zamyšlení Magdy J.

Když na počátku zimy roku 863 či spíš na jaře 864 vstoupili velkomoravskou branou soluňští bratři Konstantin a Metoděj do historie našich národních dějin, jednalo se zároveň o proniknutí do dějin státní politiky, církevní správy, liturgie, jazykovědy a literatury a v neposlední řadě do dějin církevního  soudnictví. N

Autor: MD Publikováno 3. 7. 2020 10:30

Zamyšlení Miroslavy D. nad texty 13. neděle v mezidobí

Dnešní texty z Mt 10,37-42 působí na první pohled tvrdě a jejich pochopení vyžaduje hlubší úsilí. Setkáváme se s pokračováním Ježíšových „misijních“ výroků.  Měly poskytovat misionářům povzbuzení, potěšení i výzvu. Předem učedníky upozorňovaly na to, aby  očekávali odpor a rozdělení dokonce uvnitř vlastní rodiny. Jak tedy porozumět textu dnešního evangelia?

Autor: MD Publikováno 26. 6. 2020 17:10

Zamyšlení Ondřeje D. nad texty 12. neděle v mezidobí

Současná pandemie Covidu-19 staví do jiného světla řadu textů, i těch biblických. Texty 12. neděle v mezidobí mají konfliktní a kontrastní ladění. V aktuálním kontextu vyznívají ještě vyhroceněji, než jak je obvykle čtenář vnímá. Jeremiášovi usilují o život jeho nepřátelé i bývalí přátelé. Svatý Pavel hovoří o údělu hříchu smrti pro Adamovy potomky.

Autor: MD Publikováno 19. 6. 2020 20:36

Nedělní zamyšlení pana J. Kaplana, 11. neděle v mezidobí

Při zamyšlení nad texty dnešní neděle jsem se snažil najít nějakou spojnici nebo paralelu mezi úryvky písma. Zdá se mi, že jak v textu prvního čtení, tak i v úryvku evangelia podle Matouše hraje důležitou roli otázka důvěry.

Autor: MD Publikováno 12. 6. 2020 18:29

Nedělní zamyšlení na slavnost sv. Trojice

Autor, který si připravoval nedělní zamyšlení na slavnost sv. Trojice, nakonec nestihl z důvodu svého pracovního vytížení své zamyšlení dokončit. Ale zůstaňte naší rubrice nedělní zamyšlení věrni, budou pokračovat.

Autor: MD Publikováno 8. 6. 2020 19:42

Nedělní zamyšlení Michala M. – Seslání Ducha svatého

Země pak byla pustá a prázdná, nad propastí byla tma a nad vodami se vznášel Boží Duch (Gen 1:2). Nějaký duch se vyskytoval už na úplném začátku. Byl tu, i když nikde nic nebylo, bylo jen pusto a prázdno. To byla asi nějaká latence, nějaká zatím neprojevenost. Podle wikipedie se ve Starém Zákoně pojem Duch svatý objevuje dvakrát. Má to být zřetelná a silně si uvědomovaná Boží přítomnost.

Autor: MD Publikováno 29. 5. 2020 19:43

Nedělní zamyšlení Miroslavy D., 7. neděle velikonoční

Dnes v našem kostele slavíme pouť, svátek Nanebevstoupení Páně. Díky svátku jsou dvě možnosti, jaké liturgické texty z evangelií vybrat pro dnešní nedělní zamyšlení – popis  Nanebevstoupení Ježíše nebo tzv. Ježíšovu velekněžskou modlitbu z Janova evangelia. Událost Nanebevstoupení si budeme připomínat při společném setkání v kostele, proto mi nyní dovolte věnovat se druhému textu, neboť i ten myslím stojí za pozornost.

Autor: MD Publikováno 22. 5. 2020 22:07

Nedělní zamyšlení Ondřeje D., 6. neděle velikonoční

V zamyšlení nad novozákonními texty předchozí neděle byla řeč o navigaci pro automobil. Navigace skutečně mnohé obtíže při pohybu odstraňuje. Jenže její použití vyžaduje řadu předběžných znalostí a dovedností, a tak ji obsluhovat zvládne pouze ten, kdo s mapami a s jejich využitím má nějaké zkušenosti.

Autor: MD Publikováno 16. 5. 2020 14:51

Nedělní zamyšlení Magdy J., 5. neděle velikonoční

Cestou necestou (Jan 14,6): Už vás někdy zklamal váš smysl pro orientaci ve městě či v přírodě? Milujete v lese turistické značky výrazných barev ve výšce očí? Stali jste se fanoušky aplikace mapy.cz? Od té doby, co jsem si pořídila do auta GPS navigaci, cítím se na svých cestách mnohem jistěji. Nerozhodí mě ani časté oznámení pronesené klidným vyrovnaným hlasem, že přepočítává a na nejbližší křižovatce nechť se prosím laskavě zastavím a obrátím do protisměru. Nebo tak nějak.

Autor: MD Publikováno 8. 5. 2020 20:04

Nedělení zamyšlení Luboše Pejsara, 2. neděle velikonoční

(Autor je pracovník odborného zacházení ve vězeňství - vychovatel) Jan 20,19-31 Milí přátelé, byl jsem osloven, jestli bych nenapsal nějaké zamyšlení k nedělní liturgii. Musím přiznat, že je to pro mě dost nekomfortní pro plachost a roztržitost v přemýšlení, kterými trpím. Nejsem rozený řečník. Snad mi odpustíte moje nedostatky. Na začátku učiním menší teoretické okénko a v druhé části se zamyslím nad smyslem Ježíšových ran.

Autor: MD Publikováno 18. 4. 2020 13:12