Římskokatolická farnost
Stará Role
"Pojďte ke mně všichni..."
(Mt 11,28)
Drobečková navigace

Úvod > O farnosti > Aktuality

Aktuality


Slovo pana faráře Vladimíra Müllera ke 3. neděli velikonoční

Datum konání: 18. 4. 2021

Paní Eva si pro své zamyšlení na webových stránkách farnosti vybrala úryvek z knihy Skutky apoštolské. To obdivuji. S touto knihou si dosud nevím rady. Mimo jiné ve svém zamyšlení uvádí, že Petr naléhal na své posluchače, aby připustili, že Boží jednání může přesahovat naše představy. Pokusím se na tuto myšlenku volně navázat.  

Více

Autor: MD Publikováno 19. 4. 2021 21:37

Nedělní zamyšlení Evy K. - 3. neděle velikonoční

Datum konání: 18. 4. 2021

Dnešním prvním čtením ze Skutků apoštolů je jedna z promluv apoštola Petra: "Původce života jste dali zabít, ale Bůh ho vzkřísil z mrtvých." (Sk 3, 13-15,17-19)           Vybrala jsem si k zamyšlení tento úryvek, protože mi připadá v dnešní době velmi aktuální. Petr zde promlouvá k lidem poté, co došlo k uzdravení chromého žebráka u brány Chrámu a to proto, aby si nemysleli, že zázrak uzdravení učinil svou vlastní mocí či zbožností.

Více

Autor: MD Publikováno 17. 4. 2021 11:29

Kniha na měsíc duben 2021

Před krátkým časem se uzavřela životní cesta Jana Sokola (1936 – 2021), jednoho z nejznámějších českých katolických intelektuálů. Vysokoškolský pedagog, překladatel, disident a filozof mohl začít působit v oficiálních školských strukturách až po roce 1989. Do té doby se živil jako zlatník, programátor a občasný překladatel. Mezi jeho nejznámější knihy patří Malá filosofie člověka a Slovník filosofických pojmů (Vyšehrad 1997) a Mistr Eckhart a středověká mystika (Vyšehrad 1993).

Více

Autor: MD Publikováno 15. 4. 2021 20:21

Osobnost na měsíc duben 2021 - sv. Trudpert

Sv. Trudpert byl irským misionářem. O jeho životě se nezachovalo mnoho informací. Jsme odkázáni na zmínky v kronikách a přehledových pracích o regionu. Podle těchto zpráv Trudpert přišel do vévodství Breisgau okolo roku 650. Od hraběte Othberta dostal pozemky v údolí řeky Neumagen pro využití k duchovním účelům. Misionář vystavěl na na místě usedlost a kapli. 

Více

Autor: MD Publikováno 15. 4. 2021 20:16

Akce na měsíc duben 2021

Konec zimy a začátek jara je obdobím, kdy bývají staré doubravy, bučiny, suťové lesy a lesy v roklích zaplaveny světlem až po paty stromů. Tam, kde v létě vládne šero a chlad, je v tomto krátkém čase, než vyraší listy v korunách stromů, dostatek světla tepla a vlhkosti, pro rostliny, které téměř celý rok čekaly v podrostu na svou příležitost.

Více

Publikováno 15. 4. 2021 20:09

Slovo pana faráře Müllera k neděli Božího milosrdenství

Datum konání: 11. 4. 2021

Paní Petra se ve svém zamyšlení pro webové stránky farnosti věnuje osobnosti apoštola Tomáše. Líbí se mi, že o něm hovoří jako o racionálním člověku. A vlastně má pravdu, když píše, že poté, kdy by emoce vyprchaly, pak by mohli učedníci zpochybnit i svou vlastní zkušenost. To mne nikdy dřív nenapadlo. Ale přečtěte si, prosím, celé zamyšlení.  

Více

Autor: MD Publikováno 12. 4. 2021 22:17

Zamyšlení paní Petry k 2. neděli velikonoční

Datum konání: 11. 4. 2021

Ráda bych se zastavila nad textem z evangelia a konkrétně nad postavou Tomáše. Tomáš, aramejsky Toma, znamená: dvojče nebo blíženec. Řecky zvaný Dydimus (dvojče).   Čí dvojče byl, nevíme. Pravděpodobně měl bratra, či sestru spolu s ním narozenou. Setkáváme s ním v evangeliích již dříve. Ježíše miloval natolik, že byl ochoten spolu s ním zemřít. Jednalo se o situaci, kdy jim hrozilo kamenování, a i v tuto chvíli šel s Ježíšem (J 11, 7nn).

Více

Autor: MD Publikováno 10. 4. 2021 14:32

Slovo pana faráře Müllera k neděli Vzkříšení

Datum konání: 4. 4. 2021

Letošní Velikonoce byly opět jiné než ty, na které jsme byli zvyklí po většinu života anebo které bychom si přáli. Tato jinakost se dotýká farnosti ve Staré Roli i tím, že se mezi katolickými křesťany v tomto městě šíří zvěst, že starorolský farář zrušil Velikonoce. Naštěstí není v mých silách zrušit Velikonoce. ???? Naopak. Nevím jak vy, ale osobně jsem si více než loni uvědomil, že víra je opravdu čímsi velmi osobním a intimním.

Více

Autor: MD Publikováno 7. 4. 2021 20:34

Nedělní zamyšlení Magdy J. ke Slavnosti Zmrtvýchvstání Páně

Datum konání: 4. 4. 2021

Zbývá už jen koupit květiny. Ráno prvního dne v týdnu vstala Marie ještě za tmy, oblékla se do svátečních šatů, snad i trochu výstředních, rozčesala si své dlouhé tmavé vlasy a vydala se na cestu. Krátce se zastavila v květinářství, právě otvíralo, a vybrala jako každý rok pestrobarevnou vazbu růží. Velkým mosazným klíčem odemkla obří dubové dveře do kostela a musela se o ně opřít celou svou váhou, aby se jí otevřely. Zatím má ještě dost sil a nemusí jí nikdo pomáhat.

Více

Autor: MD Publikováno 3. 4. 2021 20:31

Slovo pana faráře Müllera ke Květné neděli

Datum konání: 28. 3. 2021

V dnešním úryvku z evangelia je velká pozornost věnována oslu. Je v tom jistá Markova ironie. Na Velikonoce totiž do Jeruzaléma přijížděl i Pontský Pilát. Do bran Jeruzaléma vjížděl na koni anebo voze taženém koňmi obklopen svou vojenskou gardou. Byl to jistě impozantní vjezd a vojáci provolávali Salve anebo Ave Caesar.

Více

Autor: MD Publikováno 31. 3. 2021 20:43