Štítky:

Novější 1 3 9 17 25

Nedělní zamyšlení Standy Fialy - 29. neděle v mezidobí

Datum konání: 20. 10. 2024

Dnešní evangelium má pro mě dva významy, které trochu souvisí a trochu také ne. Ten první. Když si některé z biblických textů potřebuji přiblížit, snažím se udělat časovou přesmyčku a přenést děj do dnešní reality, představit si jak by příběh vypadal, kdyby se odehrál ne před dvěma tisíci lety, ale včera, v časoprostoru, který znám.

Autor: MD Publikováno 19. 10. 2024 16:26
Doposud nekomentováno.

Nedělní zamyšlení Michala M. - 28. neděle v mezidobí

Datum konání: 13. 10. 2024

Věříte na věčný život? Chcete být v náboženském slova smyslu spaseni? Hřích Adama a Evy, příčina bolesti a smrti, byl urážkou Boží, Kristova smrt je zástupnou obětí, kterou Kristus usmířil svého Otce a ospravedlnil nás. Zajímá Vás to? Toho bohatého mladíka evidentně ano, když se Ježíše ptal, co má dělat, aby dostal věčný život. Zajímalo to pak i učedníky, když se ptali, kdo může být spasen a Ježíš na konci textu slibuje pro budoucí věk život věčný.

Autor: MD Publikováno 11. 10. 2024 19:33

Nedělní zamyšlení Magdy J., Globulus Cusani, 27. neděle v mezidobí

Máte rádi stolní hry? Dnes bych vám chtěla jednu představit. Jmenuje se Globulus Cusani a vymyslel ji někdy v 15. století německý kardinál a reformátor církve Mikuláš Kusánský pro své tehdejší žáky v Římě.

Autor: vm Publikováno 5. 10. 2024 20:34

Nedělní zamyšlení Jany Vacíkové - 26. neděle v mezidobí

Datum konání: 29. 9. 2024

Do jaké míry je naše vnímání lidí ovlivněno námi vytvořenými škatulkami, do kterých si vědomě nebo podvědomě lidi zařazujeme, často zkratkovitě a dřív, než jim dáme šanci se nějak svobodně projevit? Ovlivní náš pohled na neznámého člověka informace, že je katolík, popř. nějaké viditelné znamení, např. křížek nebo medailka na krku a podobně? (Teď nemyslím jezulátka po kapsách a podobné nesmysly).

Autor: MD Publikováno 28. 9. 2024 19:32

Nedělní zamyšlení Luboše Pejsara, 25. neděle v mezidobí

Datum konání: 22. 9. 2024

V tomto zamyšlení se zaměřím na první část textu, kde Ježíš něco oznamuje. Text je bohatý na obrazy a na narážky. Ježíš sestupuje z hory. Hora v biblickém myšlení je místem, kde se Mojžíš setkával s Hospodinem. Rozdíl je v tom, že ve Starém zákoně Bůh na hoře zůstával a Mojžíš se k Bohu musel neustále vydávat. Zde Bůh sestupuje s jeho lidem a kráčí s ním po Galileji.

Autor: MD Publikováno 20. 9. 2024 19:39

Nedělní zamyšlení Petry Pospíšilové - 24. neděle v mezidobí

Datum konání: 15. 9. 2024

Kým je pro nás Ježíš? To je otázka z dnešního evangelia.  Ježíš v něm pokládá dvě otázky: „Za koho mě lidé pokládají“ a „za koho mě pokládáte vy?“ Jinými slovy: „Co si myslí lidé, že jsem?“ a „Co si myslíte vy? Kým jsem pro Vás? “ Jsou to otázky, které mohou být aktuální v každé době. Zkusme si na ně každý odpovědět.

Autor: MD Publikováno 15. 9. 2024 14:04

Střet s nevyslyšenou modlitbou za uzdravení - nedělní zamyšlení Miroslavy D.

Datum konání: 8. 9. 2024

„Táta mě pořád cepoval. V životě mě měla ráda jen moje babička, ale ta brzo umřela. Ty fuchtle na onkologii mi zakazovaly chodit ven do bufetu. Pořád do mě všichni hučí, že se mám hodně modlit, že Bůh, když chce, tak uzdravuje.“ Vyhublý pacient zlostně prsty svírá opěrky pojízdného křesla. Má vyšší psychomotorické tempo a očividně vysokou hladinu úzkosti. A také zlosti. Na svůj osud, na Boha, na zdravotníky.

Autor: MD Publikováno 6. 9. 2024 19:06

Zákon po Ježíšovi aneb Zákon a život, nedělní zamyšlení Ondřeje D., 22. neděle v mezidobí

Datum konání: 1. 9. 2024

Čtení dnešní neděle jsou věnována zbožnosti jako blízkosti Boha člověku a naopak, a tedy i zákonu, tradici a vůbec interpretaci náboženských pravidel a předpisů. Starý zákon připomíná, jaké požehnání bylo předání Hospodinových nařízení a ustanovení Izraeli. Apoštol Jakub zdůrazňuje, že tento poklad „z nebe“ není potřeba jen poslouchat, ale jeho přijetí předpokládá též jeho aplikaci v životě věřícího (víra implikuje skutky a před ortodoxií má přednost ortopraxe).

Autor: MD Publikováno 31. 8. 2024 9:08

Nedělní zamyšlení dětskými očima, Monika P. - 21. neděle v mezidobí

Datum konání: 25. 8. 2024

Když jsem byla malá, často jsem se obracela na svého tatínka s dotazy ohledně Pána Boha. Jak to myslí s tím, že máme jít za ním nebo od něj odejít? Jak vyřeší to či ono? Jeho odpověďmi byly různé smyšlené příběhy s tradičním závěrečným poučením, že Pána Boha je dobré za prvé nezlobit a za druhé jej příliš neotravovat se svými malichernostmi, neboť on sám "ví nejlíp".

Autor: MD Publikováno 23. 8. 2024 20:15

Nedělní zamyšlení Marka Plawného - 20. neděle v mezidobí

Datum konání: 18. 8. 2024

První a druhé čtení k sobě tematicky ladí, vnímám tam společného jmenovatele a to jak praktickou, tak biblickou moudrost. To evangelium šokuje tím, že Ježíš graduje své vystoupení tvrzením, že jej obyvatelé městečka Kafarnaum mají sníst zaživa.

Autor: MD Publikováno 17. 8. 2024 12:42

Novější 1 3 9 17 25