Štítky:

Nedělní zamyšlení Luboše Pejsara - 28. neděle v mezidobí

Úryvek z listu Filipským, se kterým se prozatím loučíme, pravděpodobně úryvkem není, tak jak jsme na něj zvyklí. Redakce možná, pro liturgické účely, propojila několik Pavlových listů (asi tři) a učinila z nich jeden list, který známe jako List Filipským. Možná i převrátila pořadí. Novozákonní teologové oddíl 4,10-20 označují jako Děkovný list. Je vhodné jej zkusit i takto číst. Jeho specifikem je, že se v něm nehovoří o vazbě či věznění.

Autor: MD Publikováno 9. 10. 2020 20:02

Nedělní zamyšlení Jirky K. - 27. neděle v mezidobí

Ježíš začíná své podobenství výzvou: „Poslyšte!“ Jeho slova jsou určena nepřátelsky laděným posluchačům. Kněžské aristokracii, které je Ježíš i všechno dění kolem něho pořádně proti srsti. Situace je hodně napjatá, kněží a starší lidu by Ježíše rádi umlčeli, ale není jak. Pokud tohle tušíme, snadno se nám stane, že Ježíšovým slovům nasloucháme jako něčemu, co mělo své místo tehdy a tam.

Autor: MD Publikováno 2. 10. 2020 21:16

Nedělní zamyšlení Miroslavy D. - 26. neděle v mezidobí

Matoušovo podobenství o dvou synech se může zdát na rozdíl od jiných známějších Matoušových příběhů poněkud nejednoznačné a strohé. Ovšem pokud se snažíme tomuto podobenství porozumět, pokud se seznámíme s kontextem tohoto příběhu, pak dostáváme do rukou i z dnešního pohledu parádní aktuální výbušný materiál. V čem je tedy toto podobenství tak zvláštní, obtížnější a v čem může tkvět jeho kouzlo?

Autor: MD Publikováno 26. 9. 2020 10:47

Nedělní zamyšlení Ondřeje D., 25. neděle v mezidobí

V každém lidském společenství dojde dříve nebo později na spor mezi zastánci spravedlnosti a milosrdenství. Někdy převáží jedno, jindy to druhé. Výsledky tohoto sváru dokážou mnohé rozkohoutit. Dovolím si vyprávět příběh ze současnosti. Jedno malé společenství vlastníků bytových jednotek v domě, kde žije velký podíl starších lidí, pečuje o dvanáct bytů; z toho pouze tři byty mají „svůj“ balkón.

Autor: MD Publikováno 19. 9. 2020 19:41

Nedělní zamyšlení Petry P., 24. neděle v mezidobí

Dnešní texty mluví o lidské konečnosti a o odpuštění. První čtení z knihy Sirachovcovi začíná stavy, které člověk prožívá, v případě, kdy neodpustí – přichází pomsta a hněv. Kniha Sirachovcova patří mezi deuterokanonické knihy. Jedná se o mudroslovnou knihu. Je to ponaučení, která dává otec svému synu. Můžeme ji vnímat jako návod na život, jako knihu, která vychovává k moudrosti.

Autor: MD Publikováno 13. 9. 2020 8:52

Nedělní zamyšlení Magdy J., 23. neděle v mezidobí

„Neboť kdo druhého miluje, splnil zákon.  …. Všecka přikázání jsou shrnuta v tomto: Miluj svého bližního jako sám sebe.“ Řím 13, 8 – 9 Vždycky mi vrtalo hlavou, jak asi vypadá zkoušení žáka židovské školy z 613 Božích přikázání. Stačí je vyvolaný žák vyjmenovat všechna během jedné vyučovací hodiny? Dělá si bedlivě naslouchající učitel čárky, každou desátou vodorovně, aby měl přehled, zda zkoušený žák žádné nevynechal?

Autor: MD Publikováno 6. 9. 2020 14:12

Nedělní zamyšlení na 22. neděli

Na napsání nedělní zamyšlení pro 22. neděli v mezidobí se bohužel nepodařilo sehnat žádného ochotného farníka. Obvyklí autoři zamyšlení jsou buď na dovolené nebo jsou časově zaneprázdněni v souvislosti s blížícím se zahájením školního roku. Pokud se Vám nedělní zamyšlení farníků líbí a jste ochotni jednou za několik týdnů napsat i své zamyšlení, ozvěte se panu faráři.

Autor: MD Publikováno 28. 8. 2020 21:35

Nedělní zamyšlení Evy K. - 21. neděle v mezidobí

Toto zamyšlení mě donutilo prokousat se různými texty a udělat si obrázek, kdo to vlastně apoštol Petr byl. Sama jsem to ani netušila… Událost se odehrává v okolí města Cézareje Filipovy, které se nacházelo ve východní části Galileje - na cestě vedoucí z Palestiny do Damašku. Císař Augustus daroval toto město Herodu Velikému v roce 20 před Kristem. Jeho syn Filip ho zrekonstruoval a nazval Cézareou k poctě císaře Cézara.

Autor: MD Publikováno 20. 8. 2020 22:16

Nedělní zamyšlení Miroslavy D. - 20. neděle v mezidobí

Výrok o drobcích pod stolem pro psíky pomohl matoušovské obci ve vymezení se v otázce, zda byl Ježíš poslán jen pro syny a dcery izraelského národa nebo i pro pohany. Víme, jak spor dopadnul v Matoušově době. Evangelium bylo zvěstováno i pohanům. Často dokonce představovali dychtivější posluchače než příslušníci vyvoleného národa, tj. členové tehdejších židovských obcí.

Autor: MD Publikováno 14. 8. 2020 18:47

Nedělní zamyšlení Ondřeje D., 19. neděle v mezidobí

Když jsem se pokoušel o vytvoření nedělního zamyšlení na 19. neděli, tak mě stále pronásledovala myšlenka biblického humoru a s humorem souvisejícího překvapení. Dokonce jsem takové zamyšlení vytvořil. Musel jsem nakonec uznat, že téma humoru není v probíraných biblických úryvcích nosné a že naladění čtenáře může přivodit interpretaci, která je… svévolná. Přesto si i nadále myslím, že pro tyto úryvky je významný motiv vyrovnání se s překvapivou událostí nebo překvapivým vývojem situace.

Autor: MD Publikováno 7. 8. 2020 23:02